Zamknij

Rowerzyści z nowym zakazem. Holandia mówi „dość”!

Redakcja
28.09.2018 11:14
Amsterdam
fot. M. Klag/REPORTER/East News

Jazda na rowerze z komórką w ręku? Nie w Holandii. Tamtejsze Ministerstwo Transportu rozszerza zakaz korzystania ze smartfonów w trakcie jazdy na rowerzystów – informuje „The Guardian”. Przepisy wejdą w życie w lipcu 2019 roku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do tej pory podobny zakaz obowiązywał tylko kierowców samochodów osobowych i ciężarówek. Jak jednak przekonuje rząd Holandii, przepisy trzeba zmienić ze względów bezpieczeństwa, bo mieszkańcy coraz częściej nie potrafią rozstać się ze swoim smartfonem także podczas jazdy rowerem.

Okazuje się, że w Holandii młodzi ludzie między 12. a 25. rokiem życia nagminnie korzystają z komórek, jadąc rowerem i… coraz częściej przyczyniają się do wypadków. Aż co piąty wypadek z udziałem młodych rowerzystów spowodowany jest korzystaniem w czasie jazdy z telefonu komórkowego. A tylko w 2017 roku w Holandii w wypadkach drogowych zginęło 206 rowerzystów.

Zobacz także

Drogi rowerowe w Holandii to najbardziej zatłoczone trasy w Europie. Każdego dnia z tego właśnie środka transportu korzysta ¼ wszystkich mieszkańców. Na 17 mln Holendrów przypada aż 22,5 mln rowerów.

RadioZET.pl/The Guardian/rp.pl/JŚ