Zamknij

Nowa forma usług pogrzebowych. Rozpuszczanie ciała w cieczy chemicznej

19.11.2020 13:49
Zdjęcie ilustracyjne
fot. Mateusz Grochocki/East News

Holenderski rząd chce wprowadzić nową formę usług pogrzebowych. Chodzi o zastąpienie procesu kremacji hydrolizą alkaliczną. W przyszłym roku ma zostać przedstawiony projekt ustawy, legalizujący rozpuszczanie ciała zmarłego w chemicznej cieczy.

Holandia najprawdopodobniej niedługo dopuści nową formę usług pogrzebowych. Holenderski rząd przygotowuje ustawę, która ma zalegalizować hydrolizę alkaliczną. Chodzi o to, by zamiast kremacji ciało zmarłego zostało rozpuszczone w chemicznej cieczy.

Po rozpuszczeniu zwłok w tego rodzaju specyfiku pozostają same kości i płyn. Porowate, białe kości za pomocą granulatora mogą zostać przekształcone w biały proszek i umieszczone w urnie tak jak po spaleniu.

Zobacz także

Ciecz, która pozostanie po tym procesie, ma zostać wykorzystana do nawożenia pól lub produkcji biogazu – czytamy na portalu nytimews.com. Według obecnie obowiązującego w Holandii prawa, ciało zmarłego może zostać pochowane, poddane jedynie procesowi kremacji lub oddane na cele naukowe. W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się rozrzucenie prochów, np. "grób marynarza" – na morzu.

Holandia. Nowa forma usług pogrzebowych. Ciało zmarłego rozpuszczane w chemicznej cieczy

Jak jednak donosi holenderskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, hydroliza alkaliczna jest metodą „bezpieczną dla środowiska, godną i trwałą”. Resort zwrócił się do Rady ds. Zdrowia o zbadanie możliwości poszerzenia formy usług pogrzebowych. Hydroliza alkaliczna stosowana jest obecnie w niektórych stanach USA, Kanadzie i Australii. Holenderska branża pogrzebowa podchodzi do rządowego pomysłu z aprobatą.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/nytimes.com/Polsatnews.pl