Zamknij

Msza trwa od ponad miesiąca. Jeśli się skończy, do kościoła wejdzie policja [FOTO]

Redakcja
30.11.2018 08:23
Holandia
fot. Facebook/Joost Schelling

W jednym z kościołów protestanckich w Hadze od miesiąca trwa niezwykłe nabożeństwo. Celebrujący je duchowni nie mogą go przerwać, ponieważ może się to wiązać z interwencją policji. Na terenie kościoła ukrywa się bowiem ormiańska rodzina, której holenderskie władze odmówiły azylu. 

Historia, którą opisuje Gazeta.pl, jest niezwykła, ale naznaczone dramatyzmem. 9 lat temu, na początku rządów Serża Sarkisjana, rodzina Tamrazjan uciekła z Armenii przed prześladowaniami politycznymi. Osiedlili się w Holandii, gdzie przez ten czas wydawało się, że odnaleźli spokojną przystań.

Zobacz także

Niestety w tym roku holenderskie władze odmówiły im azylu. Urząd ds. imigrantów wystosował do nich pismo z nakazem opuszczenia kraju. Jeśli nie zastosują się do zalecenia, zostaną deportowani do Armenii. Złożyli już odwołanie, ale niestety odmówiono im także możliwości pozostania w kraju na czas rozpatrzenia apelacji (pomimo iż mają do tego prawo jako osoby przebywające na terenie Holandii od co najmniej pięciu lat).

Msza trwająca od... miesiąca

Tamrazjanowie znaleźli schronienie w jednym z haskich kościołów protestanckich. Tamtejsi księża pomogli im, nie tylko dając dach nad głową, ale też wymyślili niezwykły sposób na to, aby uchronić ich przed interwencją służb. Wykorzystali do tego... holenderskie prawo, które mówi, że policja nie może wejść na teren świątyni, jeżeli odbywa się w niej uroczystość o charakterze liturgicznym.

Duchowni z haskiej parafii od 26 października na zmianę odprawiają więc mszę, dzięki której „zyskują” czas dla rodziny z Armenii. Post i galerię zdjęć z tego niezwykłego przedsięwzięcia opublikował na swoim profilu na Facebooku Joost Scheilling, jeden z pastorów celebrujących wspomniane nabożeństwo:

„Dzieci, których to dotyczy, nie są niczemu winne. Robimy to dla nich. Jesteśmy pewni, że nasi politycy znajdą ostatecznie jak najlepsze, ludzkie rozwiązanie tego problemu” – napisali księża w specjalnym komunikacie. Liczą bowiem, że władze Holandii pozwolą ostatecznie Tamrazjanom pozostać w kraju. 

RadioZET.pl/Gazeta.pl/Facebook/MP