Zamknij

Niebezpieczne pestki. Mężczyzna, który je zjadł, o mało nie umarł!

Redakcja
01.02.2018 18:24
Niebezpieczne pestki. Mężczyzna, który je zjadł, o mało nie umarł!
fot. George Hodan/ PublicDomainPictures

Holenderski minister zdrowia żąda wycofania ze sprzedaży pestek moreli. To reakcja na zgłoszenie mężczyzny, który był bliski śmierci po ich zjedzeniu. Badania feralnych pestek potwierdziły, że było w nich 200-krotnie więcej cyjanku, niż dopuszcza norma spożywcza.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się kupić nieświeży produkt w sklepie?

Liczba głosów:

Problemy ze zdrowiem 74-letniego mężczyzny rozpoczęły się po zjedzeniu połowy paczki pestek, które zostały kupione w jednym ze sklepów sieci Erica. Produkt został natychmiast usunięty z półek w tej placówce.

Szczegółowe badania Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich (NVWA) potwierdziły, że w pestkach z tej partii jest znacznie więcej cyjanowodoru, niż dopuszczają normy.

— W tej partii nasion norma została przekroczona, a klienci powinni natychmiast oddać nasiona — powiedział minister Bruno Bruins. Nadal nie jest jasne, czy te same pestki moreli są również sprzedawane przez inne sklepy w Holandii.

Zobacz także

Minister Bruno Bruins zażądał natychmiastowego wycofania produktu z rynku. Resort zdrowia nie wyklucza, że pestki oferowane przez inne firmy są także toksyczne. Dokładne badania prowadzi teraz Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i Produktów Konsumenckich. Nie czekając na wyniki badań, NVWA wydał już jednak w środę komunikat, aby ostrzec klientów.

RadioZET.pl/De Telegraaf/DG