Zamknij

Przyjął cztery dawki szczepionek przeciw Covid-19. Ekspert ostrzega

19.07.2021 22:04
Cztery dawki szczepionki przeciw Covid-19. Ekspert ostrzega
fot. PAP

Specjalista od spraw układu oddechowego z Hong-Kongu Leung Chi-chiu przestrzegł w poniedziałek przed przyjmowaniem czterech dawek szczepionek na Covid-19. Odniósł się w ten sposób do historii 30-latka z Singapuru, który przeszedł ponowne szczepienie, by otrzymać zaświadczenie pozwalające mu wchodzić do barów.

Szczepienia przeciw Covid-19 powinny być wykonywane zgodnie z ulotką producentów. Nie brakuje jednak osób, które przyjmowały preparaty różnych firm.

W Hong-Kongu doszło jednak do niecodziennej sytuacji. Pochodzący z Singapuru mieszkaniec otrzymał za granicą dwie dawki szczepionki firmy Moderna, nieuznawanej jednak w Hong-Kongu. Nie został więc uznany za zaszczepionego, wobec czego postanowił powtórzyć proces szczepień. Decyzję motywował udogodnieniami dla zaszczepionych, np. swobodnym wyjściem do baru.

Przyjął 4 dawki szczepionki przeciw Covid-19. Ekspert: Nikomu się to nie opłaca

Mieszkaniec wyspy przyjął więc dodatkowo dwie dawki szczepionki firm Pfizer/BioNTech. Łącznie jego organizm otrzymał więc cztery dawki preparatu z przeciwciałami zwalczającymi Covid-19. Do jego sprawy odniósł się ekspert.

- Ludzie nie powinni brać czterech dawek, gdyż to może potencjalnie wpłynąć na ich układ odpornościowy i wciąż brakuje dowodów naukowych w tej sprawie. Biorąc pod uwagę nieznane ryzyko, nikomu się to nie opłaca – powiedział w odniesieniu do tej sprawy dr Leung, cytowany przez dziennik "South China Morning Post".

Szef komitetu ds. chorób zakaźnych z hongkońskiego towarzystwa medycznego dr Joseph Tsang ocenił natomiast, że władze powinny zapobiegać takim przypadkom, wymagając od osób zapisujących się na szczepienia deklaracji, że nie przyjęli wcześniej szczepionek za granicą. - Przynajmniej jeśli coś się stanie, na przykład wystąpią poważne skutki uboczne, będzie jasne, że to nie jest wina naszego personelu, jeżeli pacjent będzie się domagał odszkodowania – powiedział Tsang. Ocenił przy tym, że władze Hongkongu powinny w dalszej perspektywie rozważyć wydawanie certyfikatów osobom zaszczepionym za granicą preparatami, które zdobyły powszechne uznanie na świecie.

Do niedzieli co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło około 37,5 proc. spośród 7,5 mln mieszkańców Hongkongu. W mieście stosowane są preparaty firm Pfizer/BioNTech oraz chińskiego koncernu Sinovac.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl/PAP