Zamknij

Byli zaszczepieni, nie mieli ze sobą kontaktu. Zakazili się przez drzwi

06.12.2021 11:24

Najnowszy wariant koronawirusa Omikron rozprzestrzenił się między dwoma w pełni zaszczepionymi podróżnymi w korytarzu hotelu w Hongkongu, w którym osoby te przebywały na kwarantannie - poinformował w poniedziałek Bloomberg.

Omikron
fot. Li Zhipeng/Xinhua News/East News (zdjęcie poglądowe)

Wariant Omikron, który po raz pierwszy pojawił się w listopadzie w kilku krajach afrykańskich, rozprzestrzenił się już na niemal wszystkich kontynentach. Tą odmianą koronawirusa można się zakazić nawet będąc w pełni zaszczepionym przeciw COVID-19, a nawet - jak pokazuje ostatni przypadek z Hongkongu - nie mając ze sobą bezpośredniego kontaktu. 

Nie mieli ze sobą kontaktu. Zakazili się Omikronem przez drzwi 

Według nagrań z kamery przemysłowej jednego z tamtejszych hoteli - gdzie umieszczono osoby odbywające kwarantannę - żadna z osób nie opuściła swojego pokoju ani nie miała ze sobą kontaktu. Do transmisji wirusa doszło więc drogą powietrzną.

Wirus musiał się przenieść, gdy drzwi do pokojów zostały otwarte w celu podania żywności lub wykonania testu na obecność COVID-19 - podali badacze z Hongkongu w artykule zamieszczonym w czasopiśmie naukowym "Emerging Infectious Diseases".

Jak przekazał w zeszłym tygodniu przedstawiciel Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), około 450 naukowców na całym świecie rozpoczęło pilne badania wariantu Omikron. Mają one na celu zrozumienie, w jakim stopniu najnowsza mutacja może być odporna na szczepienie przeciwko koronawirusowi. Ponadto, naukowcy badają, czy zwiększyła się zdolność przenoszenia się wirusa.

"Wykrycie wariantu Omikron u dwóch w pełni zaszczepionych osób, do którego transmisji doszło w korytarzu hotelu, w którym przebywały na kwarantannie, uwydatniły tę potencjalną obawę" - stwierdzili w swoim badaniu hongkońscy naukowcy.

loader

RadioZET.pl/PAP