Zamknij

Zmarł Hosni Mubarak. Były prezydent Egiptu miał 91 lat

25.02.2020 12:19
Hosni Mubarak nie żyje
fot. EAST NEWS

Nie żyje Hosni Mubarak, były prezydent Egiptu – poinformowała państwowa telewizja tego kraju. Miał 91 lat.

 Hosni Mubarak rządził Egiptem żelazną ręką przez trzy dekady. Stracił władzę wskutek rewolucji, zwanej arabską wiosną, w 2011 roku.

Zobacz także

W 2012 roku został skazany na dożywocie za krwawe tłumienie protestów, w tym słynnych na placu Tahrir. Po ostatnim odwołaniu sąd kasacyjny unieważnił wyrok w jego sprawie. W innej sprawie, sprzeniewierzenia środków publicznych został skazany na trzy lata więzienia. Ze względu na stan zdrowia karę odbywał w szpitalu wojskowym w Kairze, do 2017 roku.

Był więziony decyzją następców z Bractwa Muzułmańskiego.

Biografia Mubaraka

Mubarak urodził się 4 maja 1928 roku pod Kairem. Jego kariera nabrała rozpędu w 1972 roku, gdy został dowódcą sił powietrznych i zastępcą ministra obrony Egiptu. W 1975 roku został mianowany wiceprezydentem, a w październiku 1981 roku – prezydentem.

Jedną z pierwszych decyzji nowego prezydenta było wprowadzenie stanu wyjątkowego, który obowiązywał przez wszystkie lata jego rządów. Dawał on władzy wiele możliwości ograniczania swobód cywilnych czy zatrzymywania ludzi bez przedstawienia zarzutów.

Hosni Mubarak w 1981 roku. Jako wiceprezydent głosuje w wyborach prezydenckich
fot. Xinhua News/East News, Honsi Mubarak w 1981 roku

Egipt jako pierwsze z państw arabskich podpisało układ pokojowy z Izraelem (1979 r.). W ostatnich zwycięskich dla Mubaraka wyborach po raz pierwszy rywalizował z konkurentami. Planował demokratyzację, ale uprzedziła go rewolucja nazywana arabską wiosną. Egipcjanie zbuntowali się przeciwko reżimowi, złej sytuacji materialnej, bezrobociu, czy korupcji. Protesty eskalowały w styczniu 2011 roku. Niedługo później Mubarak przekazał, że nie będzie ubiegał się o reelekcję.

Władze Egiptu ogłosiły po śmierci Mubaraka trzydniową żałobę narodową. Hołd oddali mu premier Izraela Benjamin Netanjahu i prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

RadioZET.pl/BBC