Zamknij

44-letni hrabia pozwał Francję. Domaga się 351 mln euro odszkodowania

Redakcja
14.08.2018 12:53
 44-letni hrabia pozwał Francję. Domaga się 351 mln euro odszkodowania
fot. Le Parisien

44-letni hrabia Louis de Causans domaga się gigantycznego odszkodowania od Francji. Arystokrata uważa, że w przededniu wybuchu I wojny światowej toczące się intrygi pozbawiły jego rodzinę prawa do objęcia tronu Monako. Mężczyzna żąda 351 mln euro rekompensaty.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Hrabia bardzo szczegółowo opisał sprawę w złożonym pozwie. Jak wskazał, książę Ludwik panujący w Monako w latach 1922-1949 nie miał potomków w linii męskiej. Następczynią tronu nie mogła zostać jego nieślubna córka Charlotte Luiza Julietta, ponieważ jej matka występowała w kabarecie. Następcą tronu mógł zatem zostać jego kuzyn Wilhelm. Nie chciała jednak na to się zgodzić Francja, gdyż Wilhelm z pochodzenia był  Niemcem.

Zobacz także

W wyniku wielkich nacisków strony francuskiej książę Ludwik zdecydował się adoptować swoją córkę Charlotte Luizę, nadając jej nazwisko rodowe Grimaldi. Ponadto, aby Charlotte Luiza mogła przejąć tron, zmienione zostało prawo do sukcesji. Zdaniem de Causansa działania te były nielegalne i sprzeczne z obowiązującymi wówczas w Europie regułami dynastycznymi.

– W Paryżu i Monako odbyły się tajne spotkania między francuskim ambasadorem a władzami Monako, doszło do podpisania tajnego paktu. Mam dowody i dam je sądowi, jeśli rząd francuski nie zechce zapłacić – powiedział w BBC adwokat hrabiego de Causans.

Hrabia domaga się odszkodowania w wysokości 351 mln euro za straty, które miała ponieść jego rodzina. Adwokat arystokraty dodał, że jeśli rząd odmówi, sprawa trafi do sądu.

RadioZet.pl/BBC/bm