Zamknij

Huragan Alex uderzył we Francję. Zaginęło 8 osób, wielkie powodzie [WIDEO]

03.10.2020 13:31
Huragan Alex we Francji
fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER (2)

Setki strażaków poszukują zaginionych po fali huraganu i powodzi, które nawiedziły południowo-wschodni rejon Francji. Kilka miejscowości zostało odciętych od świata, ponad 12 tys. gospodarstw domowych nie ma prądu. Niszczycielski wiatr zagraża też południowej części Wielkiej Brytanii.

Huragan Alex nawiedził zachodnią część Europy. Agencja AFP informowała dziś o ośmiu osobach oficjalnie uznanych za zaginione i kolejnych trzech, z którymi nie można się skontaktować. Chodzi m. in. o dwóch strażaków, ale też dwie osoby, które mogły zostać porwane przez wzburzoną wodę, gdy ich domy się zawaliły.

Huragan Alex wespół z falą powodziową najmocniej dotknęły gminy w dolinie rzeki Roya, w rejonie Tende oraz w dolinie Vesubie w regionie alpejskim. - Wiele domów zostało zniszczonych, miejscowości, jak m.in. Saint-Martin-Vesubie są odcięte od świata – informuje AFP. Odnotowano np. zniszczenie mostu w wiosce liczącej około 1400 mieszkańców.

Huragan Alex i powodzie uderzyły we Francji. Zaginęło 8 osób 

Sieć telefoniczna jest bardzo słaba, a komunikacja stała się bardzo utrudniona. Dostawca energii Enedis przekazał, że ponad 12 tys. gospodarstw jest pozbawionych prądu.

Wiele dróg w regionie nie nadaje się do użytku, część z nich grozi osunięciem. - Na przełęczy Turini, droga została zamknięta ze względu na ryzyko osunięcia się ziemi – informuje AFP. Służby meteorologiczne Meteo France podały, że opady deszczu osiągnęły nawet 500 mm, co doprowadziło do błyskawicznych, lokalnych powodzi.

Intensywne deszcze dają się również we znaki  mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Daily Mail donosi, że w rekordowych prognozach przewiduje się nawet 12 cm deszczu. W fotorelacjach nie brakuje takich kadrów, jak w pełni zalane ulice, a nawet zanurzone po szyby samochody.

RadioZET.pl/AFP/Daily Mail/