Zamknij

Huragan Delta uderzył w Jukatan i zmierza w kierunku USA

07.10.2020 19:43
huragan Delta
fot. AP /Associated Press /East News

Huragan Delta uderzył w meksykański półwysep Jukatan i zmierza na północ. W piątek uderzy w południowe wybrzeże USA w stanach Luizjana i Missisipi. Huragan wieje z prędkością 185 kilometrów na godzinę, niosąc ze sobą ulewne deszcze. Wiele osób odwiedzających Meksyk nie może wrócić do swoich domów.

Huragan Delta w porywach osiągał w środę prędkość blisko 185 kilometrów na godzinę. Wiatry nieco osłabły po uderzeniu w wybrzeże Meksyku, ale żywioł prawdopodobnie wzmocni się ponownie nad ciepłymi wodami Zatoki Meksykańskiej.

Prognozuje się, że Delta przejdzie w piątek nad wybrzeżem Luizjany, której część w tym roku spustoszył już huragan Laura. Był to jeden z kilku silnych burzowych frontów, które uderzyły w amerykański ląd w trakcie tegorocznego rekordowego sezonu huraganów. Synoptycy ostrzegają przed niebezpiecznym sztormem na morzu, silnymi porywami wiatru.

Huragan Delta uderzył w Jukatan i nadciąga do USA

- Chcę wrócić do domu, to szaleństwo - mówił w rozmowie z CNN Dee Harris latek z Michigan, który z powodu huraganu nie może opuścić Cancun.

Zobacz także

Delta przyniesie ulewny deszcz. Miejscami może spaść od 150-250 litrów wody na metr kwadratowy. Możliwe są powodzie błyskawiczne, osuwiska i lawiy błotne.

"Od piątku istnieje rosnące prawdopodobieństwo wystąpienia zagrażającej życiu fali sztormowej i huraganowych wiatrów wzdłuż wybrzeży Luizjany i Missisipi" - ostrzega amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC). Władze apelują do mieszkańców o stosowanie się do ich zaleceń.

RadioZET.pl/ PAP/ CNN/ TVN Meteo