Zamknij

Rośnie bilans ofiar huraganu Dorian. Już 30 osób straciło życie

06.09.2019 07:37
Huragan Dorian
fot. PAP/EPA

Do 30 wzrósł bilans potwierdzonych ofiar śmiertelnych huraganu Dorian, który w miniony weekend przeszedł nad Bahamami – powiedział minister zdrowia tego karaibskiego kraju, Duane Ernest Sands w rozmowie z AP. W jego ocenie bilans może się „znacząco podnieść”. Obecnie żywioł przesuwa się na północny zachód w głąb Stanów Zjednoczonych. 

Większość ofiar to ludzie zabici na wyspie Wielka Bahama oraz na wyspie Wielkie Abaco, włączając w to osoby, które zmarły w wyniku odniesionych ran już po przewiezieniu ich do szpitali na wyspie New Providence.

Wzrosła liczba ofiar żywiołu

O możliwości znacznego wzrostu liczby ofiar śmiertelnych mówił w środę także zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Mark Lowcock, który podkreślił, że ogrom zniszczeń, widoczny na zdjęciach satelitarnych zdewastowanych terenów, może sugerować, iż wkrótce odnajdywane będą kolejne ciała, a także szef rządu Bahamów premier Hubert Minnis, który we wtorek podzielił się z dziennikarzami wrażeniami po obejrzeniu z pokładu śmigłowca skali zniszczeń na wyspach.

– Mamy do czynienia z jednym z największych kryzysów narodowych w historii naszego kraju – potwierdził premier Minnis na konferencji prasowej. „Możemy spodziewać się większej liczby zgonów. Na razie mamy tylko wstępne informacje” – dodał. 

Huragan Dorian na Bahamach

Dorian dotarł na Bahamy z niedzielę i zatrzymał się tam na półtora dnia. Ciągły wiatr przekraczał prędkość 290 km/godz., a w porywach – nawet 350 km/godz. Fale sztormowe osiągały wysokość ponad 7 metrów. Żywioł spowodował gigantyczne powodzie. Uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych zostało około 13 tysięcy domów.

Zobacz także

Amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów poinformowało w środę, że Dorian ma kategorię drugą w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona i porusza się równolegle do południowo-wschodniego wybrzeża stanu Georgia i z szybkością 13 km/godz. Kieruje się na północny zachód.

W zagrożonych amerykańskich stanach kilka dni temu zarządzono ewakuację. Według Amerykańskiego Czerwonego Krzyża efekty Doriana może odczuć nawet 19 milionów osób. 

RadioZET.pl/PAP/Twitter