Zamknij
Huragan Dorian
fot. YouTube.com

Huragan Dorian z ogromną siłą uderzył w Bahamy. Wiatr o sile 295 km/godz. zrywał dachy, linie energetyczne i przewracał samochody. Mieszkańcy wyspy szukali schronienia w kościołach i szkołach. W mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze nagrania obrazujące ogromną skalę zniszczeń. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Huragan Dorian dotarł w niedzielę do Bahamów i uderzył w niewielką wyspę Elbow Cay. Jak poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów, Dorian to najbardziej gwałtowny huragan we współczesnej historii na północno-zachodnich Bahamach. 

Nastąpiły ogromne szkody w mieniu i infrastrukturze. Na szczęście nie mamy informacji o ofiarach śmiertelnych huraganu.

Joy Jibrilu, dyrektor generalny Ministerstwa Turystyki i Lotnictwa na Bahamach

Mieszkańcy Bahamów w mediach społecznościowych zamieszczali zdjęcia i nagrania pokazujące niszczycielską siłę żywiołu. 

Huragan Dorian dotrze do Florydy 

W poniedziałek odbędzie się przymusowa ewakuacja ośmiu przybrzeżnych hrabstw stanie Karolina Południowa – poinformował gubernator Henry McMaster. Obejmie ona co najmniej 830 tys. osób – twierdzą władze stanowe. Podobną decyzję podjął gubernator stanu Georgia – Brian Kemp. Władze Florydy wydały ostrzeżenie, w którym nawołują do zachowania środków ostrożności i zapowiadają możliwość częściowej ewakuacji mieszkańców.

Narodowe Centrum ds. Huraganów (NHC) ocenia, że Dorian może być porównany tylko do huraganu, jaki nawiedził ten region w Święto Pracy w 1935 r. Był on najsilniejszy wśród wszystkich kataklizmów, jakie dotknęły USA od czasu, gdy prowadzone są pomiary.

Na prawdopodobnej trajektorii huraganu Dorian znajduje się posiadłość Trumpa w Mar-a-Lago. Tam również została zarządzona częściowa ewakuacja. Z powodu zbliżającego się huraganu prezydent USA Donald Trump odwołał w ostatniej chwili przyjazd do Polski na uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Zamiast niego do Warszawy przybył wiceprezydent Mike Pence.

RadioZET.pl/PAP/apnews.com