Zamknij

Huragan Florence. Kilkanaście osób nie żyje, gwałtowne powodzie

Redakcja
16.09.2018 10:47
Huragan Florence. Kilkanaście osób nie żyje, gwałtowne powodzie
fot. PAP

Burza tropikalna Florence, która uderzyła w piątek w Karolinę Północną na wschodnim wybrzeżu USA jako huragan, spowodowała śmierć 12 osób - poinformowały w niedzielę media. Siła wiatru słabnie, ale żywioł niesie ze sobą ulewne deszcze.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Obfite opady doprowadziły do lokalnych powodzi w Karolinie Północnej oraz Południowej. W niektórych miejscach tych stanów w ciągu dwóch dni spadło nawet 60 cm deszczu. Ulewy mają się utrzymać. Amerykańska Państwowa Służba Meteorologiczna poinformowała o "maratonie, a nie sprincie".

Zobacz także

„Nie doprowadźcie do sytuacji, że będziecie musieli być ratowani”

Gubernator Karoliny Północnej Roy Cooper ostrzegł przed podróżowaniem, zaznaczając, że "wszystkie drogi w stanie są zagrożone powodziami".

Zobacz także

- Nie doprowadźcie do sytuacji, że będziecie musieli być ratowani - stwierdził.

Na skutek Florence ok. milion osób na wschodnim wybrzeżu USA nie ma dostępu do elektryczności - przekazał "New York Times". Front burzowy przesuwa się bardzo powoli (4 km na godz.) na północny zachód. Meteorolodzy spodziewają się, że w poniedziałek odbije na wschód w kierunku m.in. Nowego Jorku.

Zobacz także

W ostatnich kilku dniach z południowo-wschodniego wybrzeża USA ewakuowano 1,7 mln mieszkańców. Stan wyjątkowy został wprowadzony w obu Karolinach, Wirginii i Georgii. Ci, którzy zostali w swoich domach, gromadzili zapasy wody i wszelkie środki niezbędne do przetrwania

RadioZET/PAP/JZ