Zamknij

Huragan Izajasz spustoszył miasta. Nagrania pokazują porażające skutki

05.08.2020 17:12
Huragan Izajasz
fot. AP/Associated Press/East News

Huragan Izajasz spustoszył wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych. Silny wiatr łamał drzewa i niszczył linie energetyczne. Pozalewane są drogi i domy. Nie żyje co najmniej 5 osób — relacjonuje korespondent Radia ZET Daniel Bociąga.

Izajasz uderzył w ląd jako huragan wieczorem w poniedziałek w Karolinie Północnej. We wtorek rano jego siła osłabła do burzy tropikalnej, ale porywy wiatru wciąż przekraczały 100 km na godzinę. Na wschodnim wybrzeżu obfite opady deszczu spowodowały podtopienia.

Jak relacjonuje korespondent Radia ZET Daniel Bociąga, najgorsza sytuacja jest w Północnej Karolinie. W miejscowości Windsor tornado niemal zmiotło z powierzchni ziemi osiedle przyczep kempingowych. Amerykańskie władze mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych. Kilkunastu rannych trafiło do szpitali.

Huragan Izajasz w USA. Trzy miliony osób bez prądu

Huragan Izajasz w Maryland zabił 60-letnią kobietę, na której samochód spadło drzewo. Na całym wschodnim wybrzeżu bez prądu pozostaje 3 mln gospodarstw domowych, z czego 800 tys. w stanie Nowy Jork. Na telefony komórkowe w USA wysyłane były specjalne komunikaty o zagrożeniu. Władze apelowały, by nie wychodzić z domu i nie bagatelizować zagrożenia, szczególnie tego związanego z tornadami.

Izajasz obecnie słabnie i przesuwa się w okolice południowo-wschodniego terytorium Kanady. 

Zobacz także

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Daniel Bociąga/PAP