Zamknij

USA: huragan Michael ekstremalnie niebezpieczny! Przybiera na sile

Redakcja
10.10.2018 13:53
USA: huragan Michael ekstremalnie niebezpieczny! Przybiera na sile
fot. PAP/EPA

To może być najsilniejszy huragan, jaki kiedykolwiek uderzył w zachodnią Florydę. Michael to już huragan 4. kategorii. „On może was zabić” – ostrzegł mieszkańców gubernator stanu Rick Scott.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Huragan Michael w nocy przybrał na sile. Jest już huraganem 4. kategorii. Po południu czasu miejscowego ma dotrzeć do wybrzeży USA. Tak silny huragan jeszcze nigdy nie uderzył w zachodnią Florydę.

Michael nadciąga nad wybrzeże USA z prędkością ponad 220 kilometrów na godzinę, a służby meteorologiczne ostrzegają, że może być jeszcze silniejszy.

Na Florydzie w związku z nadciągającym kataklizmem zamknięto 6 lotnisk i kilka szpitali. Ewakuację zarządzono dla 350 tysięcy osób. Blisko 4 milionów ludzi dotyczy ostrzeżenie przed huraganem.

Gubernator Rick Scott jeszcze we wtorek ostrzegał mieszkańców:

– Ten huragan może zabić. Jeśli dostałeś polecenie ewakuacji, uciekaj! – mówił podczas konferencji prasowej.

Dziś na Twitterze napisał, że na ewakuację jest już za późno.

„Czas na ewakuację wzdłuż wybrzeża minął. Ratownicy na początku nie będą w stanie pomóc. Jeśli zdecydowałeś się pozostać, NATYCHMIAST SZUKAJ SCHRONIENIA.”

– Jest naprawdę, naprawdę niebezpiecznie. Nigdy nie mieliśmy do czynienia z takim huraganem. Nie wiemy, czego się spodziewać – mówił z kolei w stacji ABC Robert Carroll, komisarz w Bay County na Florydzie.

Na pomoc mieszkańcom szykują się między innymi policjanci. „Módlcie się za tych, którzy opuścili swoje rodziny, by pracować” – poprosili na Twitterze. „Jesteśmy tu dla was” – dodali.

RadioZET.pl/CNN/ABC News/JŚ