Zamknij

Huragan Sally zbliża się do wybrzeża. "Stanie się niebezpieczny"

15.09.2020 14:31
Huragan Sally
fot. AP/Associated Press/East News

Huragan Sally zbliża się do stanów Luizjana, Alabama i Mississippi - podaje AFP. Według meteorologów z National Hurricane Center, cyklon tropikalny może stać się bardzo niebezpieczny. W sieci pojawiają się nagrania mieszkańców USA, którzy dokumentują pierwsze zetknięcie się z żywiołem. Gubernator Luizjany ostrzegł ludzi przed niebezpieczeństwem i zaapelował o zachowanie najwyższej ostrożności. "Prognozy dotyczące przypływu sztormu są niepokojące" - ogłosił.

Huragan Sally powoli zmierza w kierunku wybrzeży południowych stanów Alabama, Luizjana i Mississippi. Zakwalifkowany został jako cyklon tropikalny kategorii drugiej. Jak podał National Hurricane Center, w Zatoce Meksykańskiej rozpętała się burza, podczas której wiatr osiągał prędkość około 160 kilometrów na godzinę. O godzinie 21.00 w poniedziałek huragan znajdował przemieszczał się w odległości około 145 mil na południowy wschód od Biloxi w stanie Mississippi. Cyklon najprawdopodobniej uderzy w Luizjanę we wtorek lub w środę nad ranem.

Zobacz także

National Hurricane Center poinformowało również, że w nocy z poniedziałku na wtorek huragan Sally znacznie przybrał na sile.

Przewidujemy, że Sally- poruszając się po lądzie - stanie się niebezpiecznym huraganem

- brzmi część komunikatu ostrzegawczego.

Huragan Sally "stanie się niebezpieczny"

Gubernator Luizjany - stanu, który wciąż dochodzi do siebie po przejściu huraganu Laura -  John Bel Edwards ostrzegł mieszkańcom i zaapelował o zachowanie najwyższej ostrożności.

 Bądźcie rozsądni bezpieczni

- napisał na Twitterze.

Gubernatorzy stanów Alabama i Mississippi ogłosili stan wyjątkowy przed zbliżającym się cyklonem. Gubernator stanu Missisipi Tate Reeves poinformował z kolei, że huragan Sally ma pojawić się w okolicach Biloxi w środę o godzinie 2.00 nad ranem czasu lokalnego.

Zobacz także

"Prognozy dotyczące przypływu sztormu są niepokojące, ponieważ przybrzeżne fale sięgają nawet od pięciu do ośmiu stóp wysokości (1,5 do 2,4 metra - red.)" - powiedział Reeves.

Nadal jesteśmy bardzo zaniepokojeni ilością opadów

- dodał. W sieci pojawią się nagrania, które udostępniają mieszkańcy regionów dotkniętych żywiołem. Na filmach można zobaczyć m.in. całkowicie zalane przez powódź domy.

Pięć aktywnych cyklonów na Atlantyku

Sally to jeden z pięciu aktywnych cyklonów tropikalnych na Oceanie Atlantyckim. Pozostałe to huragan Paulette, burze tropikalne Teddy i Vicky oraz depresja Rene.

Zobacz także

Według meteorologów jedyny przypadek, kiedy na Atlantyku występowało jednocześnie pięć aktywnych cyklonów tropikalnych, miał miejsce we wrześniu 1971 roku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZEt.pl/AFP

C