Zamknij

IKEA wycofuje komody ze sklepów. Chodzi o model, który zabił już 8 dzieci

Redakcja
23.11.2017 12:05
Ikea
fot. Wikimedia.Commons

Kolejne wypadki z udziałem dzieci sprawiły, że IKEA rozpoczęła wycofywanie ze sprzedaży komód typu Malm. Produkt ten nadal jest jednak dostępny w większości państw, np. w Polsce.

Chodzi o wyposażone w trzy duże szuflady komody Malm, charakteryzujące się prostym, minimalistycznym designem. Przykład widoczny jest na poniższym tweecie:

Jak się jednak okazuje, ten stylowy mebel jest bardzo niebezpieczny, głównie z uwagi na niewłaściwe przymocowanie do ściany, przez co może się przewrócić. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie spowodowało to już ponad 300 wypadków od 1985 roku, w których obrażenia odniosły już 144 dzieci. Bilans w ciągu ostatniego roku również jest tragiczny - w tego typu wypadkach zginęło już 8 dzieci.

I właśnie w tych krajach  - jak informuje BBC - wznowiono rozpoczętą w maju ubiegłego roku operację, mającą na celu wycofanie komód ze sprzedaży. Specjalne oświadczenie zostało opublikowane na stronach internetowych sieci IKEA we wszystkich krajach, w których firma ma siedziby - także w Polsce.

U nas jednak produkt nadal można kupić, głównie z uwagi na to, że nad Wisłą obowiązują inne standardy bezpieczeństwa niż za Oceanem. Przedstawiciele IKEI podkreślają również, że przymocowanie mebla do ściany jest integralnym etapem montażu i że jeżeli infrastruktura domowa uniemożliwia wykonanie tego zadania, klientom sugeruje się wówczas wybór innego, lepiej dostosowanego do domowych warunków, mebla.

RadioZET.pl/BBC/TVN24BiS/MP