Zamknij

ISW: Rosja może zmienić charakter inwazji. Putin szykuje aneksję

28.09.2022 07:41

Rosja może podjąć próbę przeformułowania na "operację antyterrorystyczną" inwazji i okupacji terytoriów ukraińskich, które Kreml zamierza wkrótce anektować – ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Mapa Ukrainy, Władimir Putin
fot. Europa Press/Associated Press/East News, PAP/EPA

Amerykański ośrodek prognozuje w najnowszej analizie, że aneksja okupowanych terytoriów Ukrainy zostanie ogłoszona przez Władimira Putina w piątek 30 września. Tego dnia rosyjski przywódca ma wygłosić przemówienie przed obydwoma izbami parlamentu.

Rosja ma plan w sprawie okupowanych terytoriów w Ukrainie

Jak wskazuje ISW, w prokremlowskich mediach rosyjskich ukazała się informacja, że ukraińskie terytoria wejdą w skład nowo powołanego "Krymskiego Okręgu Federalnego". Na jego czele – według tych doniesień – miałby stanąć były szef rosyjskiej agencji kosmicznej Dmitrij Rogozin.

"Nielegalna aneksja okupowanych terytoriów ukraińskich wymagać będzie ustanowienia nowych biurokracji, z których stworzeniem władze rosyjskie będą miały problemy. Zaostrzy to prawdopodobnie konflikty biurokratyczne i napięcia między urzędnikami władz okupacyjnych na anektowanych terenach Ukrainy" – oceniają analitycy.

ISW zwraca też uwagę, że podczas trwającej w Rosji mobilizacji mężczyźni zmobilizowani w Zachodnim Okręgu Wojskowym są wysyłani na front w obwodach charkowskim (na północnym wschodzie Ukrainy) i chersońskim (na południu) bez uprzedniego przygotowania. "Zmobilizowani, którzy przeszli jedno lub dwudniowe szkolenie, nie wzmocnią znacząco pozycji ukraińskich, które są obiektem kontrofensywy ukraińskiej na południu i wschodzie" – napisał amerykański think tank.

loader

RadioZET.pl/PAP