Zamknij
Huragan Ida
7 Zobacz galerię
fot. MARK FELIX/AFP/East News

Huragan Ida przetacza się przez Luizjanę. Wiatr w podmuchach osiągał prędkość do 257 km/h. Blisko milion domów i firm pozostaje bez prądu, w tym Nowy Orlean, który jest niemal kompletnie pogrążony w ciemnościach. 

Ida uderzyła w amerykańskie wybrzeże Zatoki Meksykańskiej w niedzielę około południa, czasu lokalnego, jako huragan czwartej kategorii. Lokalna telewizja WWWL podała, że o godzinie 21 miejscowego czasu huragan osłabł do kategorii drugiej, a prędkość wiatru spadła do 177 km/h. 

Huragan Ida uderzył w USA. Zginęła jedna osoba 

Biuro szeryfa w Ascension Parish (ekwiwalent hrabstwa w innych stanach - red.) powiadomiło o pierwszej ofierze śmiertelnej huraganu w Luizjanie. Mężczyzna zmarł prawdopodobnie przygnieciony upadającym drzewem.

''Fala sztormowa podniosła poziom wody o ponad 2 metry powyżej normalnego poziomu na Shell Beach w Luizjanie, w St. Bernard Parish, kiedy Ida wdarła się na ląd, a także o przeszło 2 metry powyżej normalnego poziomu w Waveland, w stanie Mississippi'' – informował Kanał Pogodowy.

Huragan Ida wyrywał drzewa z korzeniami, zrywał dachy, zalewając domy towarzyszącym mu deszczem, a niektóre powalał do fundamentów. Ponad milion domów i przedsiębiorstw w całym stanie pozbawionych jest dostaw energii elektrycznej. W Nowym Orleanie widać światło tylko w nielicznych obiektach wyposażonych we własne generatory.

W Lafourche Parish z powodu uszkodzenia rurociągu zabrakło wody pitnej. W różnych rejonach Luizjany pojawiały się apele, aby wodę gotować przed użyciem. – Zagrażające życiu gwałtowne powodzie sprawiają, że sytuacja jest szczególnie niebezpieczna. Wzywamy mieszkańców już teraz do poszukiwania schronienia na wyżej położonych terenach" – przestrzegał oddział Krajowej Służby Pogodowej w Nowym Orleanie.

Ida stanie się burzą tropikalną

Prezydent Joe Biden ogłosił dla obszarów dotkniętych żywiołem stan klęski żywiołowej. Prezydent Stanów Zjednoczonych zarządził przekazanie im pomocy federalnej.

"Wsparcie może obejmować dotacje na tymczasowe mieszkania i naprawy domów, tanie pożyczki na pokrycie nieubezpieczonych strat majątkowych oraz inne programy mające na celu pomoc osobom fizycznym i właścicielom firm w powrocie do zdrowia po skutkach katastrofy" – poinformował Biały Dom.

Według przewidywań w Luizjanie może spaść od pół metra do 60 cm deszczu co spowoduje dalsze szkody. Według prognoz w poniedziałek Ida osłabnie i stanie się burzą tropikalną, a następnie depresją tropikalną.

RadioZET.pl/PAP