Zamknij

Były dowódca "zielonych ludzików" pojmany. Zmienił wygląd i chciał wjechać do Ukrainy

14.08.2022 19:04
Igor Girkin
fot. HOLLANDSE HOOGTE/East News, screen: Twitter/Illia Ponomarenko

Igor Girkin to były dowódca prorosyjskich separatystów, który w ostatnim czasie krytykował rosyjskich dowódców za nieudolne przeprowadzenie inwazji na Ukrainę. Ukraińskie media podały, że Girkin postanowił przyłączyć się do walki na froncie. Zmienił wygląd i próbował dostać się do Ukrainy. Został jednak zatrzymany przez rosyjskie służby na Krymie.

Pułkownik specnazu i rosyjski szpieg Igor Girkin znany też jako Striełkow był dowódcą separatystów w czasie pierwszej napaści Rosji na Ukrainę w 2014 roku. Ze swym oddziałem zdobył Słowiańsk w Donbasie. Był też “ministrem obrony” samozwańczej donieckiej republiki ludowej. 

Girkin został aresztowany przez rosyjskie służby, gdy próbował przedostać się do Ukrainy - podał The Kyiv Independent. Według portalu, który powołuje się na bliskiego współpracownika Girkina Aleksandra Żuczkowskiego, były dowódca “zielonych ludzików” chciał przedostać się na front i walczyć przeciw Ukrainie.

Igor Girkin pojmany. Próbował wjechać do Ukrainy

Z informacji ukraińskich mediów wynika, że Girkin zmienił wygląd. Jak podał w sobotę proukraiński portal Nowosti Donbassa, "zgolił wąsy", na zdjęciach widać też, że ma krótko obcięte włosy. 

Według Nowosti Donbassa Igor Girkin próbował wjechać do Ukrainy z fałszywym dokumentem tożsamości na nazwisko Siergieja Runowa. Rosyjskie służby zatrzymały go na okupowanym Krymie.  

Żuczkowski opowiedział mediom, jak wyglądało zatrzymanie. Z jego słów wynika, że Girkin był oburzony. Miał tłumaczyć, że nie chciał wywołac zamieszania i nie miał żadnych politycznych celów. “Fakt, że nie może dostać się na front” nazwał wielką zbrodnią polityczną.

“Rosyjski ekstremista, zbrodniarz wojenny, a od niedawna «analityk wojskowy» Igor Girkin (Striełkow) podobno był tak zdesperowany z powodu sytuacją Rosjan w Ukrainie, że zgolił wąsy i sam wyruszył walczyć – ale został aresztowany na Krymie” - napisał na Twitterze korespondent wojenny The Kiev Independent Illia Ponomarenko. 

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz powiedział w rozmowie z prawnikiem Markiem Fejginem, że według niektórych doniesień Girkin został już zwolniony i pozwolono mu walczyć w obwodzie chersońskim. Arestowycz kpił, że niebawem będziemy mieli szansę zobaczyć tę “bohaterską” postać gdzieś w pobliżu frontu.  

Girkin krytykował Kreml i rosyjskich generałów, których nazywał “zakłamanymi miernotami”. Zarzucał im, że rozpoczęli inwazję 24 lutego bez planu i nieudolnie ją przeprowadzili. Mimo tego deklarował “bezwarunkowe poparcie” dla Władimira Putina.

Według niezależnego rosyjskiego portalu Meduza rosyjskie elity polityczne dzielą się na “partię pokoju” i “jastrzębi”. Girkin zalicza się do tych drugich. Jest zwolennikiem koncepcji utworzenia "Noworosji" po oderwaniu od Ukrainy obwodów ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego, chersońskiego i połączenia ich z Naddniestrzem.

Girkinowi przypisuje mu się rozpoczęcie wojny w Donbasie w 2014 roku. Był jednym z czterech oskarżonych przez holenderski sąd o zestrzelenie malezyjskiego boeinga 777 nad Donbasem 17 lipca 2014 roku.

RadioZET.pl/The Kyiv Independent/Meduza/Unian/Nowosti Donbassa/Politico

C