Zamknij

Najwyższy człowiek w USA zmarł w wieku 38 lat. Wystąpił na Eurowizji

24.08.2021 08:57

Igor Vovkovinskiy nie żyje. Najwyższy człowiek w USA zmarł w wieku 38 lat na chorobę serca. O śmierci mężczyzny, który przyjechał z Ukrainy do Stanów Zjednoczonych na leczenie i został do końca życia, poinformowała jego matka.

Igor Vovkovinskiy
fot. IBL / Rex Features/EAST NEWS

Igor Vovkovinskiy nie żyje. Pochodzący z Ukrainy najwyższy człowiek w USA, który miał 2,35 m wzrostu, zmarł w wieku 38 lat w stanie Minnesota - poinformowała w niedzielę jego matka. Śmierć była skutkiem choroby serca.

"Igor zmarł 20 sierpnia o godzinie 22:17 w szpitalu na chorobę serca. Ja i jego starszy brat Oleg byliśmy z nim do końca. Jego ostatnią kolacją był kawałek kijowskiego ciasta i fanta. Kilka godzin przed śmiercią odwiedziła go żona Olega Alla i dzieci. Igor ucieszył się na ich widok. Choć trudno było mu mówić, próbował żartować z bratanka, że nauczył się języka, będąc przez miesiąc na Ukrainie" - napisała na Facebooku matka Igora.

"Zdrowie Igora pogorszyło się w ostatnich latach. Miał trudności z chodzeniem, ale był oddanym wujkiem dla swojej siostrzenicy i siostrzeńca" - relacjonował w rozmowie z dziennikiem "New York Post" jego starszy brat Oleg. Jak mówił, Igor, który chorował również na cukrzycę, "wolał żyć normalnie, niż być znanym".

Igor Vovkovinskiy, najwyższy człowiek w USA, nie żyje. Grał w filmach i został zauważony przez Obamę

Igor Vovkovinskiy przyszedł na świat w 1982 roku na Ukrainie, a siedem lat później jego rodzina przeniosła się do Rochester w USA, aby poddać chłopca leczeniu. Igor miał bowiem guza uciskającego przysadkę mózgową, która przez to uwalniała nadmiernie ilości hormonu wzrostu. Pomimo leczenia Igor nadal chorobliwie rósł, a w wieku 27 lat jego rekordowy w USA wzrost odnotowali komisarze Księgi Rekordów Guinnessa.

W 2009 roku Vovkovinskiy przybył na jeden z wieców politycznych Baracka Obamy, mając na sobie koszulkę z napisem "Największy na świecie zwolennik Obamy". Został zauważony przez byłego prezydenta, który uścisnął mu dłoń, dzięki czemu o niezwykle wysokim mężczyźnie dowiedziały się całe Stany Zjednoczone.

Występował w reklamach i filmach, w tym w komedii "Bez smyczy" z 2011 roku. W 2013 roku Vovkovinskiy, podczas konkursu piosenki Eurowizji, wniósł na scenę piosenkarkę reprezentującą Ukrainę Złatę Ogniewicz.

Według Księgi Rekordów Guinnessa najwyższym obecnie człowiekiem na świecie jest 38-letni Turek Sultan Kosen, który mierzy 2,51 m. Najwyższym człowiekiem we współczesnej historii jest Amerykanin Robert Wadlow, który miał 2,72 m wzrostu. Cierpiąc również na nienormalnie wysoką produkcję hormonów wzrostu, zmarł w 1940 roku, mając zaledwie 22 lata.

RadioZET.pl/PAP/New York Post