Zamknij

Incydent na Bałtyku z udziałem Rosji. "Niedopuszczalna prowokacja"

17.06.2022 18:08

Na wodach Bałtyku doszło do kolejnego incydentu z udziałem Rosji. Duńskie siły zbrojne poinformowały, że rosyjski okręt wojenny dwukrotnie naruszył terytorium Danii w pobliżu wyspy Bornholm.

Rosyjski okręt wojenny
fot. Iranian Army/Associated Press/East News

Do incydentu na Morzu Bałtyckim w pobliżu Bornholmu doszło w nocy z czwartku na piątek. "O godzinie 1:30 rosyjska korweta wpłynęła na duńskie wody terytorialne na północ od wyspy Christianso (znajduje się u wybrzeży Bornholmu – przyp.red.). Kilka godzin później ten sam okręt ponownie przekroczył granicę Danii" – podały w komunikacie Siły Zbrojne Danii.

Incydent nad Bałtykiem. Rosyjski okręt wojenny naruszył duńskie terytorium

Według dowództwa duńskiej obrony rosyjska jednostka natychmiast opuściła terytorium Danii po wezwaniu przez radio wystosowanym przez duńską marynarkę wojenną. Szef duńskiej dyplomaci Jeppe Kofod incydent nazwał "głęboko nieodpowiedzialną, rażącą oraz niedopuszczalną rosyjską prowokacją". Na Bornholmie trwa festyn, zwany świętem demokracji, na którym najważniejsi politycy wygłaszają mowy. W tym roku przewodnim tematem jest wojna w Ukrainie.

"Metody zastraszania nie działają na Danię" – napisał Kofod na Twitterze. Zapewnił, że ambasador Rosji zostanie wezwany do MSZ w Kopenhadze. Duński minister obrony Morten Bodskov stwierdził, że zdarzenie nie należy postrzegać jako zagrożenie dla Danii, ale reakcję Rosji na wejście Szwecji oraz Finlandii do NATO.

RadioZET.pl/PAP