Zamknij

Komisja Europejska potępiła agresję Rosji wobec Ukrainy

Redakcja
28.11.2018 13:29
Komisja Europejska potępiła agresję Rosji wobec Ukrainy
fot. Shutterstock

Komisja Europejska potępia rosyjską agresję wobec Ukrainy i wzywa Rosję do zwrotu ukraińskich okrętów oraz uwolnienia załogi. Sytuacja w rejonie Morza Azowskiego w związku z niedzielnym incydentem w Cieśninie Kerczeńskiej była jednym z tematów środowego posiedzenia KE.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

To już kolejne od niedzielnego wieczoru oświadczenie międzynarodowej instytucji krytykujące posunięcia Moskwy. Rosja ostrzelała i zajęła ukraińskie okręty, które płynęły do ukraińskiego portu nad Morzem Azowskim, tłumacząc, że statki znalazły się na jej wodach terytorialnych.

Zobacz także

– Te wydarzenia są nie do zaakceptowania. Oczekujemy, że Rosja natychmiast zwróci okręty i zwolni załogi, zapewniając konieczne wsparcie medyczne tym ukraińskim marynarzom, którzy go potrzebują – powiedział w środę wiceszef KE Valdis Dombrovskis.

Przypomniał, że prawo międzynarodowe obliguje Rosję do zapewnienia niezakłóconej i wolnej przeprawy dla wszystkich statków przez Cieśninę Kerczeńską.

– Oczekujemy, że Rosja przywróci swobodę przepływu przez Cieśninę Kerczeńską. UE nie uznaje i nie uzna nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję i potępia agresję wobec Ukrainy – zaznaczył wiceszef KE.

Zobacz także

Okręty, holownik Jany Kapu i małe kutry opancerzone Berdiańsk i Nikopol, płynęły z Odessy do Mariupola. Rosjanie staranowali holownik i ostrzelali jednostki. Według Rosjan ranne zostały trzy osoby, a według strony ukraińskiej – sześć. Zatrzymanych zostało 24 ukraińskich marynarzy, którym Rosja zarzuca nielegalne przekroczenie swojej granicy państwowej.

Rosja twierdzi, że ukraińskie okręty wpłynęły na jej wody terytorialne, czyli 12-milowy pas wód przybrzeżnych. Ukraińska marynarka wojenna ocenia, że jednostki dokonały tzw. nieszkodliwego przepływu, czyli dozwolonej przez prawo szybkiej i nieprzerwanej żeglugi przez morze terytorialne.

RadioZET.pl/PAP/JŚ