Zamknij

70 kg śmieci w żołądku ciężarnej krowy. Wraz z płodem nie przeżyła operacji

04.03.2021 17:04
Krowa w Indiach miała 71 kg śmieci w żołądku
fot. East News

Ponad 70 kilogramów śmieci, w tym plastiku i gwoździ, wyciągnęli z żołądka ciężarnej krowy weterynarze z Indii – podała agencja AFP. Zwierzę, podobnie jak płód, nie przeżyło operacji. To kolejny z lokalnych dramatów pokazujący, jak bezpańskie krowy umierają w męczarniach żywiąc się pozostawionymi przez ludzi odpadami. 

Wolnożyjące zwierzęta w Indiach umierają w męczarniach, pochłaniając - poza żywnością - spore ilości pozostawianych przez ludzi odpadów. Świat obiegły już kadry ze słoniami, które wciągają przez trąby resztki odpadów.

Eksperci alarmują, że prawdziwą plagę stanowi problem bezpańskich krów, a więc świętych dla Hindusów zwierząt. Times of India, a za nią agencja AFP przybliżyły przypadek wykrycia w brzuchu jednej z takich krów aż 71 kilogramów odpadów.

70 kg śmieci w żołądku krowy. Trafiła na operację, razem z płodem nie przeżyli zabiegu

Dzięki organizacji prozwierzęcej udało się doprowadzić do operacji krowy. Z jej brzucha wyciągnięto różnego rodzaju śmieci: plastik, gwoździe. Niestety, ssak nie przeżył zabiegu, podobnie jak płód. "Płód, nie miał wystarczająco dużo miejsca w brzuchu matki, dlatego nie przeżył" - powiedział agencji Ravi Dubay, szef organizacji People For Animals Trust w Faridabadzie.

Tragiczny przypadek świadczy o faktycznej sytuacji żyjących na wolności krów. Szacuje się, że w całym kraju ulice przemierza ok. 5 mln osobników tego gatunku, które często żywią się leżącymi na ulicach resztkami i odpadami. Jak zauważa AFP, zjawisko nasiliło się za rządów premiera Narendry Modiego, który wzmocnił egzekwowanie przepisów chroniących święte dla wyznawców hinduizmu zwierzęta. Coraz częściej rolnicy decydują się na wypuszczenie starych i słabych krów, zamiast oddać je na rzeź. Może to dziwić, zwłaszcza że krowa jest w hinduizmie zwierzęciem świętym.

"Krowa jest dla nas bardzo święta, ale nikt nie troszczy się o ich życie. Na każdym rogu każdego miasta jedzą śmieci" - stwierdził Dubay. W ten sposób krowy cierpią na długo przed śmiercią. Pełna skala zjawiska nie jest znana, ale według doniesień gazety "Times of India", w 5-milionowym mieście Lucknow z powodu jedzenia plastiku może ginąć rocznie ok. 1000 krów.

RadioZET.pl/PAP