Zamknij

Przerażający pożar szybu naftowego. Już 21 ofiar śmiertelnych

Redakcja
26.04.2018 08:54
Przerażający pożar szybu naftowego. Już 21 ofiar śmiertelnych
fot. PAP/EPA

Do 21 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych środowego pożaru w nielegalnie eksploatowanym szybie naftowym w prowincji Aceh na północnym zachodzie Indonezji - poinformowały w czwartek władze. Strażakom udało się już ugasić ogień.

Policja próbuje ustalić przyczyny ogromnego pożaru, który wybuchł w nocy z wtorku na środę czasu lokalnego (we wtorek ok. godz. 20.30 w Polsce) w dzielnicy mieszkalnej w mieście Pasir Puteh w prowincji Aceh, na północnym krańcu Sumatry. Podejrzewa, że mógł on zostać wywołany przez niedopałek papierosa.

Na zdjęciach opublikowanych na portalach społecznościowych widać było gigantyczne płomienie unoszące się nad domami i palmami. Po wielogodzinnej walce strażakom udało się opanować ogień, przy użyciu specjalistycznego sprzętu państwowego koncernu naftowego Pertamina.

Indonezyjska agencja ds. zwalczania skutków katastrof, powołując się na jednego z mieszkańców, informowała, że do wycieku ropy naftowej doszło w starym szybie i okoliczni mieszkańcy zbiegli się, żeby zebrać surowiec; następnie wybuchł pożar.

W prowincji Aceh jest wiele szybów naftowych, z których miejscowi mieszkańcy nielegalne wydobywają ropę. W Indonezji są dziesiątki tysięcy takich szybów. Mieszkańcy szukają ropy w starych, ale też tych nowszych szybach, by następnie sprzedawać ją po niskich cenach.

RadioZET.pl/pap/maal