Zamknij

Indie i Pakistan na krawędzi wojny. Atak w rejonie Kaszmiru i zestrzelone odrzutowce

Redakcja
27.02.2019 09:00
Pakistan
fot. Samolot Pakistańskich Sił Powietrznych/Wikimedia.Commons

MSZ Pakistanu potwierdziło w środę, że siły powietrzne tego kraju zaatakowały obiekty w kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru, a także zestrzeliły dwa indyjskie odrzutowce w swojej przestrzeni powietrznej. Schwytano jednego z indyjskich pilotów. To odwet za wtorkowy atak indyjskich sił powietrznych na obóz szkoleniowy islamistów na terytorium Pakistanu. 

„Dzisiaj siły powietrzne Pakistanu dokonały nalotów przez linię kontroli w obrębie pakistańskiej przestrzeni powietrznej” – poinformowało w oświadczeniu pakistańskie MSZ. Tzw. linia kontroli oddziela pakistańską i indyjską cześć Kaszmiru.

Pakistańska armia poinformowała, że w odpowiedzi indyjskie odrzutowce wleciały w przestrzeń powietrzną Pakistanu. Dwa samoloty zostały zestrzelone, a jeden pilot schwytany. 

Tymczasem oficjalne źródła w Delhi podały, że pakistańskie samoloty bojowe naruszyły indyjską przestrzeń powietrzną w Kaszmirze. Według przedstawiciela władz Indii, na którego powołuje się Reuters, odrzutowce pakistańskie zostały przechwycone przez myśliwce indyjskich sił powietrznych i zawróciły. 

Indie i Pakistan na krawędzi wojny?

Sytuacja na granicy indyjsko-pakistańskiej się zaognia. Przypomnijmy, że indyjskie lotnictwo zaatakowało we wtorek na terytorium Pakistanu obóz szkoleniowy islamistycznego ugrupowania Dżaisz-e-Mohammed (JeM – Armia Mahometa), zabijając „bardzo wielu” islamistów – poinformował szef dyplomacji Indii Vijay Gokhale. Według indyjskich źródeł rządowych, na które powołuje się Reuters, w nalotach zginęło 300 islamistów, natomiast strona pakistańska zaprzecza, jakoby były jakieś ofiary śmiertelne. 

Zobacz także

Ugrupowanie JeM przyznało się do dokonania 14 lutego samobójczego zamachu bombowego, w którym zginęło 40 członków indyjskich paramilitarnych sił policyjnych w spornym Kaszmirze. JeM chce przyłączenia do Pakistanu indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir. Delhi uważa, że władze pakistańskie były zamieszane w ten atak, czemu Islamabad zaprzecza.

RadioZET.pl/PAP/MP