Zamknij

Pociąg wjechał w robotników. Nie żyje 16 osób

08.05.2020 13:14
Indie. Pociąg wjechał w robotników. Nie żyje 16 osób
fot. shutterstock.com

W stanie Maharasztra w zachodnich Indiach zginęło 16 robotników wracających do rodzinnych wiosek w czasie ogólnokrajowej kwarantanny. Grupa spała na torach, gdy wjechał w nią pociąg towarowy.

Robotnicy najprawdopodobniej zasnęli na torach z wyczerpania. - Dwudziestu robotników szło z Jalny do Bhusawalu, który jest oddalony o 150 km. Zatrzymali się po przejściu 45 km na odpoczynek i zasnęli na torach. Pociąg towarowy przejechał ich o 5.15 rano - powiedział dziennikowi „The Indian Express” inspektor policji z Aurangabadu Satish Khetmalas. Z tej grupy 14 osób zginęło na miejscu, a kolejne dwie zmarły w pobliskim szpitalu.

Robotnicy szli na stację kolejową w Bhusawalu, skąd miał odjechać specjalny pociąg do stanu Madhja Pradeś, gdzie znajdują się rodzinne wioski ofiar katastrofy.

Zobacz także

Kwarantanna w Indiach

Od 25 marca br. obowiązuje w Indiach ogólnokrajowa kwarantanna i zakaz podróżowania. Jednak setki tysięcy robotników z dużych miast, którzy stracili pracę w czasie epidemii, opuściło slumsy i wyruszyło do rodzinnych wiosek. - Tam czują się bezpiecznie, mają tam rodziny, które opuścili, wyjeżdżając do pracy - powiedział PAP Suman Mandal, politolog z delhijskiego Uniwersytetu Jawaharlalal Nehru.

Mandal przypomina, że jedną z najbardziej restrykcyjnych kwarantann na świecie ogłoszono z dnia na dzień. Indusi mogli wychodzić z domów tylko w nagłych przypadkach i po pożywienie. - Wielu bezrobotnych nie wierzyło, że rząd zapewni im żywność, a kończyły im się oszczędności. Zdecydowali się na marsz w upałach do domów. Po drodze policja brutalnie się z nimi obchodziła - podkreśla.

W ciągu następnych tygodni władze umieściły ponad 600 tys. robotników w ośrodkach przejściowych, gdzie mieli przejść kwarantannę. Części z nich zezwolono na powrót do rodzinnych wiosek.

Zobacz także

Indie łagodzą obostrzenia

Od 4 maja stopniowo łagodzone są obostrzenia w podróżowaniu. Uruchomiono specjalne pociągi między stanami. Kraj podzielono na zielone, pomarańczowe i czerwone strefy. Poza czerwonymi strefami zezwolono na wznowienie pracy niektórych zakładów produkcyjnych i zbiory plonów. Ogólnokrajowa kwarantanna ma się zakończyć 17 maja.

Do tej pory w Indiach wykryto ponad 56 tys. przypadków koronawirusa, z czego 1,8 tys. osób zmarło, a ponad 16 tys. pacjentów wyzdrowiało.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP