Zamknij

Indie. Rodzina zakatowała 17-latkę na śmierć, bo ta założyła dżinsy

28.07.2021 18:18
Neha Paswan
fot. Shutterstock.com/Twitter.com/BBC

Neha Paswan z indyjskiego stanu Uttar Pradesh została śmiertelnie pobita przez własną rodzinę. Bliscy nie mogli zaakceptować stroju, który dziewczyna założyła na uroczystość religijną: bluzki i dżinsów.

Rodzina wielokrotnie zwracała uwagę 17-latce, że ta nie nosi tradycyjnych indyjskich strojów. Pewnego dnia doszło do awantury, która zakończyła się tragedią.

- Utrzymywała całodniowy post religijny. Wieczorem włożyła dżinsy i bluzkę podczas modlitwy. Kiedy dziadkowie sprzeciwili się jej strojowi, Neha odpowiedziała, że dżinsy są stworzone do tego, by je nosić – relacjonowała w rozmowie z BBC matka dziewczyny Shakuntala Devi Paswan.

Indie. Bliscy pobili 17-latkę, bo założyła dżinsy

Słowa 17-latki tylko rozzłościły jej bliskich. W ruch poszły drewniane kije. Dziadek nastolatki i jej wujkowie zaczęli ją nimi okładać, aż Neha straciła przytomność. Następnie powiedzieli, że zabierają dziewczynę do szpitala. Shakuntala poprosiła krewnych, by sprawdzili, czy jej córka rzeczywiście tam dotarła. Następnego ranka ciało 17-latki znaleziono zwisające z mostu nad rzeką Gandak. 

Policja wniosła sprawę o morderstwo i niszczenie dowodów przeciwko 10 osobom, m.in. dziadkom 17-latki, jej wujkom i kuzynom. Ojciec Nehy, którego w momencie ataku nie było w domu, powiedział, że ciężko pracował, aby wykształcić swoje córki. Marzeniem Nehy było zostanie policjantką. Zdaniem matki dziewczyny jej plany nigdy by się nie ziściły z powodu presji, jaką wywierali na niej teściowie. Chcieli, by porzuciła studia i często krytykowali ją za noszenie czegokolwiek innego niż tradycyjne indyjskie ubrania.

Jak podaje BBC, napaść na Nehę jest tylko jednym z wielu brutalnych ataków na indyjskie dziewczęta. Kobiety zamieszkujące małe miasteczka i wsie w Indiach muszą przestrzegać surowych restrykcji. Przywódcy wiosek lub patriarchowie rodzin często dyktują im, w co mają się ubierać, gdzie iść i z kim rozmawiać, a każdy błąd jest uważany za prowokację i musi zostać ukarany.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/BBC.com