Zamknij

Biskup 13 razy zgwałcił zakonnice. ''Watykan niewiele zrobił''

Redakcja
09.01.2019 09:45
Zakonnica
fot. Shutterstock

Watykan od dawna jest świadom wykorzystywanych seksualnie zakonnic przez kapłanów i biskupów w Azji, Europie, Ameryce Południowej i Afryce, ale niewiele zrobił, aby to powstrzymać - podała agencja Associated Press. 44-letnia zakonnica z Indii postanowiła zakończyć zmowę milczenia i oskarżyła jednego z biskupów o wielokrotne gwałty. 

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Agencja Associated Press badała sytuację wykorzystywania seksualnego przez księży w Indiach i odkrył dziesiątki przypadków molestowania zakonnic przez duchownych. Siostry otwarcie przyznały, że mają bezpośrednią wiedzę o takich incydentach. Mimo to problem był okryty zmową milczenia. 

W czerwcu 2018 roku jedna z zakonnic sprawiła, że fakty te ujrzały światło dzienne. 44-letnia zakonnica złożyła złożyła doniesienie na policję, oskarżając biskupa o zgwałcenie jej 13 razy w ciągu dwóch lat. Do gwałtów miało dochodzić w małym klasztorze w wiejskiej Kerali, gdzie siostry w Domu Misyjnym św. Franciszka opiekują się starszymi osobami. Zakonnica wielokrotne zgłaszała sprawę Watykanowi. Nigdy nie otrzymała pomocy.

Zobacz także

Grupa zakonnic rozpoczęła publiczny protest, żądając aresztowania biskupa. Bunt podzielił wspólnotę katolicką Indii. 44-latka i siostry zakonne, które ją wspierają, zostały odizolowane od innych sióstr, które bronią biskupa Franco Mulakkala. 54-letni duchowny ze złością zaprzecza oskarżeniom, oskarżając siostrę o próbę szantażu. 

Biskup Franco Mulakkal spędził trzy tygodnie w więzieniu w Palai. Został zwolniony za kaucją - informuje ''The Indian Express''.

RadioZET.pl/Associated Press/DG