Zamknij

Zamachowiec samobójca wysadził się w autobusie w Kaszmirze. Co najmniej 30 ofiar

Redakcja
14.02.2019 17:13
Zamachowiec samobójca wysadził się w autobusie w Kaszmirze. Co najmniej 30 ofiar
fot. PAP/EPA

30 osób zginęło w czwartek w samobójczym zamachu na autobus przewożący policjantów w stanie Dżammu i Kaszmir, będącym kością niezgody między Indiami i Pakistanem - podaje Reuters.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do przeprowadzenia ataku przyznało się islamistyczne ugrupowanie Dżaisz-e-Mohammed (Armia Mahometa) z siedzibą w Pakistanie.

"Stanowczo potępiam ten nikczemny atak. Poświęcenie naszych odważnych funkcjonariuszy bezpieczeństwa nie powinno pójść na marne. Cały naród stoi ramię w ramię z rodzinami tych odważnych męczenników" - napisał na Twitterze premier Indii Narendra Modi.

Zobacz także

Dzień wcześniej w wybuchu w szkole w Kaszmirze rannych zostało kilkunastu uczniów. Nie wiadomo, co było przyczyną eksplozji i czy zdarzenia są ze sobą powiązane.

Podzielony Kaszmir, do którego pretensje roszczą sobie Indie i Pakistan, od ponad 60 lat jest punktem zapalnym i był powodem konfliktów zbrojnych między tymi krajami.

Konflikt między dwoma mocarstwami atomowymi o Kaszmir przybrał na sile w ostatnich latach. Wcześniej przez ponad 10 lat w regionie panował względny spokój za sprawą zawartego w 2003 r. porozumienia o zawieszeniu broni. Obie strony oskarżają się nawzajem o naruszanie rozejmu i prowokowanie zbrojnych incydentów prowadzących do śmierci żołnierzy i cywilów. Indie oskarżają Pakistan o szkolenie i uzbrajanie rebeliantów, czemu ten zaprzecza.

Zobacz także

Pod koniec 2018 r. indyjskie siły otworzyły ogień do antyrządowych demonstrantów w kontrolowanym przez Indie Kaszmirze, zabijając co najmniej siedmiu cywilów i raniąc 22. Wcześniej doszło do starć wojska z rebeliantami, w których śmierć poniosło trzech rebeliantów i jeden żołnierz. 

RadioZET.pl/PAP/BM