Sąd: seks homoseksualistów jest legalny. W Indiach zapanowała euforia

Redakcja
06.09.2018 23:13
Indie. Zniosiono kary za seks homoseksualistów
fot. PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY

Indyjski Sąd Najwyższy zdecydował w czwartek o dekryminalizacji stosunków homoseksualnych. Do tej pory były one zagrożone karą więzienia do 10 lat. To kolejny przejaw wzrostu poziomu akceptacji dla środowiska LGBT w Indiach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Żadne dobrowolne stosunki seksualne pomiędzy dwoma zgadzającymi się na to dorosłymi osobami – homoseksualnymi, heteroseksualnymi lub lesbijkami – nie mogą być uznawane za niekonstytucyjne – powiedział, odczytując orzeczenie, przewodniczący Sądu Najwyższego Dipak Misra.

Pięcioosobowy skład sędziowski podjął decyzję jednogłośnie.

Zobacz także

Orzeczenie uchyla część pochodzącego z 1861 roku – czyli z czasów, gdy Indie znajdowały się pod panowaniem brytyjskim – artykułu 377 kodeksu karnego uznającą stosunki seksualne między osobami tej samej płci za sprzeczne z prawem naturalnym.

Pięć osób, które zaskarżyły ten przepis, argumentowało, że jest on dyskryminujący i powoduje, że osoby homoseksualne czują się zagrożone prześladowaniami oraz represjami ze strony policji.

Starania o uchylenie artykułu 377 rozpoczęły się w 2001 roku. W 2009 roku sąd w Delhi opowiedział się za dekryminalizacją stosunków homoseksualnych, ale w efekcie mobilizacji konserwatywnych organizacji politycznych, społecznych i religijnych sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który w 2013 roku podtrzymał obowiązywanie dotychczasowych przepisów.

Zobacz także

Aktywiści LGBT zwrócili się jednak do Sądu Najwyższego o ponowne rozpatrzenie orzeczenia. Podjęta w środę decyzja jest ostateczna i nie podlega dalszej procedurze odwoławczej.

Jak zwraca uwagę agencja AP, w ciągu ostatniej dekady w konserwatywnych Indiach poziom akceptacji dla relacji homoseksualnych się zwiększył, szczególnie w dużych miastach, a temat ten zaczął się pojawiać w filmach z Bollywood. Na prowincji jednak osoby homoseksualne traktowane są z niechęcią.

Sąd Najwyższy podkreślił, że orzeczenie odnosi się tylko do tej części artykułu 377, która mówi o stosunkach seksualnych pomiędzy dwoma dorosłymi osobami, a zakaz stosunków seksualnych z dziećmi oraz ze zwierzętami, o czym też jest mowa w tym samym przepisie, pozostaje w mocy.

Podkreślono też, że w orzeczeniu jest mowa wyłącznie o dekryminalizacji stosunków homoseksualnych i sędziowie nie zajmowali się żadnymi kwestiami związanymi z definicją małżeństwa ani prawem spadkowym.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD