Zamknij

Indonezja: Erupcja wulkanu Ili Lewotolok. Ewakuowano tysiące mieszkańców

30.11.2020 07:20
Erupcja wulkanu Ili Lewotolok
fot. JOY CHRISTIAN/AFP/East News

Przed niedzielnym wybuchem wulkanu Ili Lewotolok we wschodniej Indonezji ewakuowano blisko 3 tysiące mieszkańców z co najmniej 28 wiosek. Wulkan wyrzucił w niebo strumień popiołu na wysokość czterech kilometrów.

Erupcja wulkanu Ili Lewotolok. Wskutek wybuchu na wyspie Lembata we wschodniej prowincji kraju, nad całym regionem unosiły się kłęby wulkanicznego dymu. Ze zbocz góry ewakuowano mieszkańców 28 wiosek.

Jak powiedział rzecznik agencji ds. łagodzenia skutków katastrof Raditya Jati, nie było doniesień o ofiarach ani obrażeniach w wyniku erupcji.

Indonezja: Erupcja wulkanu Ili Lewotolok. Władze ewakuowały mieszkańców

Indonezyjskie ministerstwo transportu informowało, że już po wybuchu ostrzeżono lotnictwo, a lokalne lotnisko zostało zamknięte, gdyż spadł na nie wulkaniczny popiół, podobnie jak na wiele innych obszarów wyspy.

Wulkan Ili Lewotolok wybucha od października 2017 r. Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Zagrożeń Geologicznych tuż przed erupcją podniosły poziom alarmowy wulkany do najwyższego w skali.

Góra o wysokości 5423 metrów jest jedną z trzech obecnie wybuchających w Indonezji, obok Merapi na wyspie Jawa i Sinabung na wyspie Sumatra. Znajduje się wśród ponad 120 aktywnych wulkanów w Indonezji, w tzw. „Pierścieniu Ognia”. Chodzi o łuk wulkanów i linii uskoków wokół Oceanu Spokojnego.

RadioZET.pl/PAP