Zamknij

Indonezja nie ma litości dla narkotyków. Skazali Franzuza na 5 lat za 14 gramów haszyszu

Redakcja
21.11.2017 11:55
Indonezja nie ma litości dla narkotyków. Skazali Franzuza na 5 lat za 14 gramów haszyszu
fot. Pixabay

Na pięć lat więzienia skazał we wtorek indonezyjski sąd francuskiego studenta, zatrzymanego w czerwcu po przylocie na popularną wśród turystów wyspę Bali z 14 gramami haszyszu. Indonezyjskie przepisy antynarkotykowe należą do najsurowszych na świecie.

Sąd w Denpasar, stolicy Bali, uznał 23-letniego Anthony'ego Lamberta za winnego posiadania i przemytu narkotyków. Młody mężczyzna został zatrzymany na międzynarodowym lotnisku w Denpasar tuż po przylocie ze stolicy Malezji, Kuala Lumpur. Celnicy znaleźli w jego bagażu haszysz i niewielką saszetkę z nasionami marihuany. - Skazujemy Anthony'ego Lamberta na pięć lat więzienia i grzywnę w wysokości miliarda rupii indonezyjskich, czyli ok. 63 tys. euro - oznajmił przewodniczący sądu Made Pasek. Sędziowie przychylili się tym samym do wniosku prokuratora.

Obrończyni Francuza Panda Maya Putu Arsanti wyraziła niezadowolenie z wyroku i zapowiedziała, że ciągu tygodnia zdecyduje, czy złożyć apelację. Zgodnie z indonezyjskimi przepisami za posiadanie takiej ilości narkotyków grozi 20 lat pozbawienia wolności. W ubiegłym tygodniu Lambert wyraził skruchę za złamanie prawa i prosił sędziów o łagodny wymiar kary. W Indonezji za posiadanie nawet niewielkich ilości narkotyków i ich przemyt grożą wysokie kary, w niektórych przypadkach kara śmierci.

W 2015 roku Australijczyk został skazany za rok więzienia za wypalenie skręta na plaży na Bali. W indonezyjskich celach śmierci przebywają dziesiątki ludzi skazanych na przemyt nielegalnych substancji, w tym Francuz Serge Atlaoui.

RadioZET.pl/pap/maal