Zamknij

Minister zaatakowany nożem. W sieci udostępniono nagranie

10.10.2019 10:55
Indonezja, Minister Wiranto zaatakowany przez nożownika
fot. Twitter screen

Minister ds. politycznych, prawa i bezpieczeństwa Indonezji generał Wiranto został dźgnięty nożem. Ranny został też jeden z policjantów. Atak zarejestrowały kamery.

Do ataku nożem doszło w mieście Pandeglang w prowincji Banten na wyspie Jawa, gdzie generał Wiranto był z wizytą. Minister trafił do szpitala, ale jego stan jest stabilny.

Na udostępnionym w sieci nagraniu widać, jak minister wysiada z samochodu, po czym zostaje zaatakowany i upada na ziemię.

Rzecznik policji Dedi Prasetyo powiedział dziennikarzom, że sprawca ataku został natychmiast powalony na ziemię i zatrzymany. AFP podało, że minister został zaatakowany przez mężczyznę "narażonego na radykalizm Państwa Islamskiego" oraz, że w ataku ranny został szef lokalnej policji. Według AFP, która powołuje się na Prasetyo, w związku z atakiem zatrzymano mężczyznę i kobietę.

Generał Wiranto - kim jest?

72-letni generał Wiranto jest w gabinecie prezydenta i szefa rządu Joko Widodo od 2016 roku. Jego nominacja na stanowisko ministra ds. bezpieczeństwa spotkała się z krytyką ze strony organizacji praw człowieka w związku z udziałem Wiranto, kiedy był dowódcą sił zbrojnych, w krwawych zajściach w Timorze Wschodnim.

W 2004 roku Wiranto został postawiony w stan oskarżenia przez popierany przez ONZ timorski Trybunał ds. Zbrodni Wojennych. Obarczono go odpowiedzialnością za śmierć setek Timorczyków w czasie krwawych zajść w 1999 roku po referendum, w którym większość mieszkańców tego terytorium opowiedziała się za niezawisłością, przeciwko władzy Indonezji. Zginęło wówczas około 1500 osób. Wiranto zaprzeczył, że złamał prawo w czasie działań w Timorze Wschodnim.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP