Zamknij

Tysiące indonezyjczyków na ulicach. "Konstytucyjny dżihad" przeciwko nowemu prawu

Redakcja
28.07.2017 19:15
Tysiące indonezyjczyków na ulicach. "Konstytucyjny dżihad" przeciwko nowemu prawu
fot. Twitter

W stolicy Indonezji odbył się w piątek przemarsz osób protestujących przeciwko nowemu prawu zezwalającemu rządowi delegalizować ruchy sprzeciwiające się państwowej ideologii, znanej jako Pancasila.

Według lokalnych mediów w demonstracji wzięło udział od 5 tys. do 10 tys. osób z 24 islamskich organizacji z "Alumni 212" na czele; są to spadkobiercy ruchu z 2 grudnia ub.r. występującego przeciwko ówczesnemu gubernatorowi Dżakarty za bluźnierstwo wobec Koranu. Piątkowy protest nazwano z kolei 287 - od daty jego przeprowadzenia (28 lipca). Do ochrony wydarzenia skierowano 10 tys. policjantów.

Demonstranci przemaszerowali po piątkowych modlitwach od meczetu Istiqlal do siedziby Trybunału Konstytucyjnego, gdzie złożono wniosek przeciwko prezydenckiemu dekretowi (tzw. Perppu) podpisanemu przez prezydenta Indonezji Joko Widodo 10 lipca i ogłoszonemu przez rząd 12 lipca. Dekret musi zostać rozpatrzony przez sejm, który może odrzucić nowe prawo.

Na podstawie nowego dekretu rząd może delegalizować organizacje, które sprzeciwiają się ideologii stanowiącej fundament państwa, znanej jako Pancasila. Pancasila obejmuje pięć zasad: wiarę w jednego boga, jedność Indonezji, sprawiedliwość społeczną, demokrację oraz sprawiedliwość i humanizm.

Marsz został nazywany przez organizatorów "konstytucyjnym dżihadem" i był zapowiadany jako pokojowy. Prezydent namawiał w czwartek osoby chętne do udziału w protestach, by zamiast nich korzystali z obowiązujących regulacji prawnych. Zapowiedział jednocześnie, że nie zakaże demonstracji. Z kolei Krajowa Komisja Praw Człowieka (Komnas HAM) oświadczyła, iż nowe rozporządzenie może zagrozić mniejszościom i obrońcom ich praw, ponieważ organizacje pozarządowe krytykujące władze mogą być przez nią uznane za radykalne.

RadioZET.pl/pap/maal