Zamknij

Indonezja: koniec poszukiwań zaginionych po trzęsieniu ziemi. Ponad 2000 ofiar

Redakcja
11.10.2018 10:46
Indonezja, Celebes
fot. PAP/EPA

To koniec poszukiwań zaginionych po trzęsieniu ziemi na indonezyjskiej wyspie Celebes. Jak podają władze, pod gruzami może być nawet kilka tysięcy osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Władze Indonezji w czwartek podjęły decyzję o wstrzymaniu poszukiwań. Oficjalnie zaginionych pozostaje 680 osób, ale władze przyznają, że w rzeczywistości  może być ich nawet kilka tysięcy.

– Akcja poszukiwawczo-ratunkowa zostanie wstrzymana dziś po południu – podkreślił w rozmowie z  AFP koordynator działań Bambang Suryo.

Zakończeniu poszukiwań będą towarzyszyły modlitwy z udziałem wielu ludzi w kilku dzielnicach miasta.

Władze pozwoliły jednak ochotnikom i rodzinom zaginionych na kontynuowanie poszukiwań na własną rękę. Nadal udzielana będzie też pomoc dziesiątkom tysięcy mieszkańców, którzy po trzęsieniu ziemi zostali bez dachu nad głową.

Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł w środę do 2065.

Dramat mieszkańców

Odnotowane pod koniec września na Celebes trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 spowodowało ogromne zniszczenia i fale tsunami sięgające sześciu metrów. Natychmiastowej pomocy humanitarnej wciąż potrzebuje ok. 200 tys. osób na Celebes. W mieście Palu, które w trzęsieniu ucierpiało najbardziej, brakuje wody i żywności.

Pomoc dla poszkodowanych w Indonezji organizuje m.in. Polska Akcja Humanitarna.

Minionej nocy kolejne wstrząsy, o magnitudzie 6, nawiedziły okolice indonezyjskich wysp Jawa i Bali.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/JŚ