Zamknij

Martwy kaszalot wyrzucony przez morze. Połknął 6 kilogramów plastiku!

Redakcja
21.11.2018 11:08
Martwy kaszalot wyrzucony przez morze. Połknął 6 kilogramów plastiku!
fot. WWF Indonesia

Martwego kaszalota woda wyrzuciła na brzeg w okolicach wyspy Kapota. W poniedziałek znaleźli go pracownicy Parku Narodowego Wakatobi. Ssak miał w żołądku prawie 6 kilogramów plastiku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W brzuchu niespełna 10-metrowego wieloryba znaleziono 115 plastikowych kubków, 4 plastikowe butelki, 25 foliówek i… klapki. Na razie nie wiadomo, czy połknięte przedmioty mogły przyczynić się do śmierci kaszalota, bo ssak został znaleziony w stanie zaawansowanego rozkładu. Ekolodzy są jednak przerażeni.

DsZ1cFvU4AE8QnR

– Chociaż nie byliśmy w stanie jednoznacznie podać przyczyny śmierci, to, co widzimy, jest naprawdę okropne –  powiedział, cytowany przez Associated Press, Dwi Suprapti, koordynator ds. ochrony gatunków morskich z WWF w Indonezji.

DsZ1c7rVsAEl8qz

Wodę w głównej mierze zaśmiecają właśnie kraje Azji Południowo-Wschodniej. Za 60% plastiku, który trafia do mórz i oceanów, odpowiada 5 azjatyckich krajów – wynika z raportu organizacji proekologicznych z 2015 roku. Chodzi o Chiny, Indonezję, Filipiny, Wietnam i Tajlandię.

Pływające w azjatyckich wodach plastikowe torby każdego roku zabijają setki zwierząt morskich. Aż 80 takich toreb znaleziono w żołądku wieloryba, który zdechł w południowej Tajlandii w czerwcu.

ZOBACZ TEŻ:

Używasz soli kuchennej? Jest w niej mikroplastik!

Pijemy... plastik! Potwierdzono, że ma go 90. proc. butelkowanej wody 

Według ostatniego raportu, opublikowanego na początku tego roku, jeśli nie zaczniemy zapobiegać zaśmiecaniu wody, ilość plastiku w oceanach w ciągu dekady może się nawet potroić. Jak wskazuje ONZ, każdego roku do oceanów trafia około 10 milionów ton plastikowych odpadów, które powodują nieodwracalne szkody dla środowiska.

RadioZET.pl/BBC/JŚ