Zamknij

Trzęsienie ziemi, tsunami, teraz wulkan! Kolejny kataklizm na indonezyjskiej wyspie

Redakcja
03.10.2018 16:00
Soputan erupcja
fot. PAP/EPA

Wulkan Soputan na wyspie Celebes wybuchł w środę. Wyrzucił potężną chmurę popiołów, która sięgała 6000 metrów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wulkan wybuchł na tej samej wyspie, którą w ubiegłym tygodniu nawiedziły potężne trzęsienie ziemi i tsunami. Na razie nie wydano poleceń o ewakuacji, a jedynie komunikat dla mieszkańców, żeby unikali obszaru znajdującego się w pobliżu góry. 

- Możliwe, że to właśnie trzęsienie ziemi wywołało erupcję, ale wzrost aktywności wulkanicznej obserwujemy od lipca. Nie możemy mówić o bezpośrednim związku - powiedział lokalnej telewizji wulkanolog Ksabani.

Podobnego zdania jest geofizyk Nazli Ismail, który na razie nie chce łączyć obu zdarzeń. Jak mówił, erupcja nie jest zaskakująca, bo Indonezja znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, a Soputan jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na wyspie.

Dla samolotów wydano komunikat, by omijały ten obszar. Erupcja ma jednak nie wpłynąć na dostawy pomocy dla osób poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami.

W środę indonezyjska agencja ds. klęsk żywiołowych poinformowała, że bilans ofiar na Celebes po ubiegłotygodniowych katastrofach wzrósł do co najmniej 1407 zabitych i ponad 2,5 tys. rannych.

RadioZET.pl/ABC News/JŚ