Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Trzęsienie ziemi, tsunami, teraz wulkan! Kolejny kataklizm na indonezyjskiej wyspie

03.10.2018 16:00
xxx wiadomosci

Wulkan Soputan na wyspie Celebes wybuchł w środę. Wyrzucił potężną chmurę popiołów, która sięgała 6000 metrów.

Soputan erupcja fot. PAP/EPA

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wulkan wybuchł na tej samej wyspie, którą w ubiegłym tygodniu nawiedziły potężne trzęsienie ziemi i tsunami. Na razie nie wydano poleceń o ewakuacji, a jedynie komunikat dla mieszkańców, żeby unikali obszaru znajdującego się w pobliżu góry. 

- Możliwe, że to właśnie trzęsienie ziemi wywołało erupcję, ale wzrost aktywności wulkanicznej obserwujemy od lipca. Nie możemy mówić o bezpośrednim związku - powiedział lokalnej telewizji wulkanolog Ksabani.

Podobnego zdania jest geofizyk Nazli Ismail, który na razie nie chce łączyć obu zdarzeń. Jak mówił, erupcja nie jest zaskakująca, bo Indonezja znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, a Soputan jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na wyspie.

Dla samolotów wydano komunikat, by omijały ten obszar. Erupcja ma jednak nie wpłynąć na dostawy pomocy dla osób poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami.

W środę indonezyjska agencja ds. klęsk żywiołowych poinformowała, że bilans ofiar na Celebes po ubiegłotygodniowych katastrofach wzrósł do co najmniej 1407 zabitych i ponad 2,5 tys. rannych.

RadioZET.pl/ABC News/JŚ

Oceń