Zamknij

Setki wspinaczy uwięzionych na wulkanie po trzęsieniu ziemi

Redakcja
30.07.2018 08:35
Indonezja. Akcja ratunkowa wspinaczy uwięzionych na wulkanie
fot. Sutopo Purwo Nugroho/Twitter

Ratownicy próbują dotrzeć do kilkuset wspinaczy, którzy utknęli na szczycie Rinjani na wyspie Lombok. Dzień wcześniej doszło tutaj do silnego trzęsienia ziemi o sile 6,4 stopnia. Zginęło 16 osób, a ponad 160 jest rannych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rzecznik indonezyjskiej agencji zarządzania kryzysowego (BNPB) Sutopo Purwo Nugroho napisał na Twitterze, że na wulkanie mierzącym 3726 metrów wysokości utknęło 820 wspinaczy. Wśród nich byli również obcokrajowcy. 246 z nich udało się skutecznie ewakuować.

Zobacz także

Jak podał Reuters, wszystkie pozostałe osoby, które utknęły na szczycie Rinjani, zostaną bezpiecznie sprowadzone na ziemię w poniedziałek. Z powodu silnych wstrząsów niedostępne są dwa szlaki prowadzące na górę.

Jak podał indonezyjski portal Detik, uwięzionym wspinaczom żywność dostarczana jest helikopterami. Również za pomocą śmigłowców ewakuowane są kolejne grupy turystów.

Rinjani to drugi co do wielkości, liczący 3726 metrów wysokości wulkan Indonezji. Jest popularnym szczytem trekkingowym. Znajduje się na terenie Parku Narodowego Gunung Rinjani.

Zobacz także

Silne wstrząsy

Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,4 doszło wczesnym rankiem czasu lokalnego, gdy wiele osób jeszcze spało.

Trzęsienie uszkodziło ponad 1000 domów i było odczuwalne na pobliskiej wyspie Bali, gdzie jednak nie było żadnych ofiar. Według amerykańskiej służby sejsmologicznej USGS epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości 128 km na północny wschód od miasta Mataram, a ognisko wstrząsów było płytkie.

Liczba ofiar niedzielnego trzęsienia ziemi wzrosła do 16.

Indonezja, będąca największym archipelagiem na świecie, położona jest na tzw. ognistym kręgu wulkanów i styku płyt tektonicznych; jest to rejon dużej aktywności sejsmicznej.

Zobacz także

RadioZET.pl/Channel News Asia/PAP/PTD