Zamknij

Kłopoty Boeinga. Pierwszy kraj chce unieważnienia kontraktu na zakup samolotów 737 MAX 8

Joanna Śpiechowicz
22.03.2019 16:14
Kłopoty Boeinga. Pierwszy kraj chce unieważnienia kontraktu na zakup samolotów 737 MAX 8
fot. vaalaa/Shutterstock.com

Narodowe indonezyjskie linie lotnicze Garuda Indonesia zwróciły się do Boeinga o unieważnienie wartego  prawie 5 miliardów dolarów kontraktu na zakup 49 samolotów 737 MAX 8. To decyzja po dwóch niedawnych katastrofach tych maszyn, w których zginęło łącznie 346 osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Garuda Indonesia jest pierwszą na świecie linią lotniczą, która oficjalnie poinformowała o planach wycofania się z zakupu samolotów Boeing 737 MAX. Indonezyjskie linie w 2014 r. zamówiły 50 sztuk najnowszego modelu amerykańskiej firmy, ale dopiero w zeszłym roku otrzymały pierwszy z nich. Dotychczas Garuda zapłaciła Boeingowi ok. 26 mln dolarów. Kontrakt opiewa łącznie na 4,9 mld dolarów.

Jak poinformował rzecznik linii Ikhsan Rosan, w zeszłym tygodniu oficjalnie wysłała ona pismo do Boeinga z prośbą o rozwiązanie kontraktu.

- Pasażerowie zawsze pytają, jakim rodzajem samolotu będą lecieć, ponieważ stracili zaufanie do modelu MAX 8. To oznacza szkody dla naszego biznesu - powiedział dziennikarzom.

Zobacz także

Rosan dodał, że w przyszłym tygodniu przedstawiciele linii i Boeinga mają rozmawiać o szczegółach rozwiązania umowy.

- Nie chcemy używać samolotów MAX, ale może rozważymy ich zamianę na inne modele Boeinga - mówił.

Model 737 MAX wszedł do użytku komercyjnego w maju 2017 r. i w ciągu niespełna dwóch lat doszło do dwóch poważnych katastrof tych maszyn. W październiku zeszłego roku po starcie z lotniska w Dżakarcie rozbił się samolot indonezyjskiego niskokosztowego przewoźnika Lion Air, a w marcu w podobnych okolicznościach - samolot etiopskich linii Ethiopian Airlines.

W przypadku obu katastrof ustalanie przyczyn jeszcze trwa, ale wstępne przypuszczenia wskazują na problem z zastosowanym w tym modelu systemem MCAS, który miał zapobiegać utracie siły nośnej samolotu. Według indonezyjskiego śledztwa, system ten zbyt łatwo się włącza, co powoduje trudności z kontrolowaniem samolotu.

Zobacz także

Po wypadku w Etiopii władze lotnicze i sami przewoźnicy na całym świecie zdecydowali o uziemieniu tego modelu samolotu, który był bestsellerem Boeinga. Jak do tej pory amerykański koncern dostarczył ich ok. 370 i miał złożone zamówienia na ponad 4600 kolejnych.

RadioZET.pl/PAP/JŚ