Zamknij

Skandal w muzeum. Ludzie robili selfie na tle obozu i figury Hitlera [FOTO]

Redakcja
12.11.2017 09:27
Skandal w muzeum. Ludzie robili selfie na tle obozu i figury Hitlera [FOTO]
fot. PAP/EPA

Naturalnej wielkości figura Adolfa Hitlera, stojąca na tle zdjęcia bramy do niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, przy której zwiedzający robili sobie "selfies" , została usunięta z muzeum rzeźby w indonezyjskim mieście Yogyakarta.

Zdjęcia z muzeum umieszczane w mediach społecznościach ukazywały uśmiechniętych ludzi pozujących obok figury Hitlera na tle bramy wejściowej do niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, tuż pod napisem "Arbeit macht frei" (niem. praca czyni wolnym).

Zobacz także

Organizacja Human Rights Watch potępiła wystawienie figury i określiła jako "oburzającą". Centrum Szymona Wiesenthala z siedzibą w Los Angeles zażądało jej natychmiastowego usunięcia.

- Wszystko w tym jest złe, ciężko jest znaleźć słowa, jakie to godne pogardy - powiedział rabin Abraham Cooper cytowany przez CNBC.

Muzeum zapewnia, że wystawienie figury w De ARCA Statue Art Museum w Yogyakarcie – mieście w w środkowej części Jawy w Indonezji, miało tylko cel edukacyjny, jednak usunęło ją, ponieważ nie chce "wywoływać oburzenia" - jak poinformował AFP Jamie Misbah szef d/s operacyjnych muzeum. Figura eksponowana była od roku 2014.

net-epa06320128
fot. PAP/EPA

Centrum Szymona Wiesenthala to założona w 1977 roku międzynarodowa organizacja żydowska zajmująca się m.in. zachowaniem pamięci o Holokauście oraz walką z antysemityzmem oraz terroryzmem. Prowadzi także szerokie działania edukacyjne. Jego główna siedziba znajduje się w Los Angeles.

RadioZET.pl/PAP/DG

C