Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kolejne trzęsienie ziemi w Indonezji. Trzy ofiary śmiertelne

11.10.2018 08:52
xxx wiadomosci

Trzy osoby zginęły w wyniku trzęsienia ziemi na indonezyjskiej wyspie Jawa – poinformowały w czwartek rano czasu lokalnego władze w Dżakarcie. Według amerykańskiej służby geologicznej USGS trzęsienie miało magnitudę 6.

Indonezja fot. PAP/EPA

Trzęsienie nawiedziło w nocy ze środy na czwartek czasu lokalnego indonezyjskie wyspy Jawa i Bali. Rzecznik Agencji ds. Łagodzenia Skutków Katastrof Sutopo Purwo Nugroho poinformował, że trzy osoby zginęły na Jawie pod gruzami domów. Według USGS epicentrum trzęsienia znajdowało się 40 km na północny wschód od miasta Sumberanyar na Jawie, na głębokości ponad 10 km.

Wstrząsy zniszczyły niektóre budynki i wywołały panikę wśród mieszkańców Jawy i Bali. Niespełna dwa tygodnie temu silne trzęsienie ziemi na innej indonezyjskiej wyspie, Celebes, spowodowało znaczne straty i śmierć ponad 2 tysięcy ludzi.

W czwartek nad ranem czasu miejscowego trzęsienie ziemi o magnitudzie 7 nawiedziło sąsiednią Papuę Nową Gwineę. Jego epicentrum znajdowało się 125 km na wschód od miasta Kimbe. Nie ma informacji o ewentualnych ofiarach i zniszczeniach. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3 zarejestrowano w czwartek nad ranem także w pobliżu rosyjskich Wysp Kurylskich.

Papua-Nowa Gwinea, Indonezja i Kuryle znajdują się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli bardzo aktywnym regionie sejsmicznym, który otacza Ocean Spokojny. Znajdują się tam 452 wulkany i występuje ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie. 

RadioZET.pl/PAP/MP

Oceń