Zamknij

Lawiny błotne w Indonezji. Nie żyje co najmniej 11 osób, w tym 6-letnie dziecko

10.01.2021 15:56
Indonezja
fot. PAP/EPA

Co najmniej 11 osób zginęło po przejściu dwóch lawin błotnych w indonezyjskim mieście Sumedang na wyspie Jawa - poinformowały w niedzielę lokalne władze. Wiele osób uznano za zaginione. Lawiny zostały wywołane ulewnymi deszczami, jakie nawiedziły ten region.

Indonezja. - Pierwsza lawina błotna w oddalonym o 150 km od Dżakarty Sumedang zeszła w sobotę wieczorem. Gdy rozpoczęła się akcja ratunkowa, zeszła druga lawina, pochłaniając mieszkańców i członków świeżo przybyłej ekipy ratunkowej - powiedziała dziennikarzom Seni Wulandari, rzeczniczka służby ratownictwa Bandung.

Jak podkreśliła, ratownicy starają się oszacować liczbę zaginionych po przejściu drugiej lawiny. - Na zagrożonym terenie pojawili się wtedy ratownicy oraz mieszkańcy Sumedang pragnący nieść pomoc [...] To właśnie oni stali się ofiarami drugiej fali - dodała.

Niestety, katastrofa nie oszczędziła również najmłodszych. Wśród jej ofiar znalazło się bowiem m.in. sześcioletnie dziecko. Spod zwałów błota udało się wydobyć jedną osobę. Jest ona poważnie ranna.

Indonezja. Dwie lawiny błotne, nie żyje co najmniej 11 osób

Ulewy i lawiny błotne to częste zjawisko w Indonezji. We wrześniu, po przejściu lawiny błotnej na Borneo, zginęło 11 osób, a miesiąc wcześniej na wyspie Celebes życie straciło kilkadziesiąt osób.

Indonezyjskie służby ds. likwidacji skutków katastrof naturalnych szacują, że niemal połowa mieszkańców kraju - czyli blisko 125 mln obywateli - mieszka w regionach, gdzie występuje stałe zagrożenie lawinami błotnymi i osunięciami ziemi.

Zobacz także
Boeing zniknął

RadioZET.pl/PAP/Twitter