Zamknij

Odnaleziono wrak okrętu podwodnego. Zginęły 53 osoby z załogi

25.04.2021 14:48
Indonezja, odnaleziono wrak okrętu podwodnego
fot. PAP/EPA/MADE NAGI

Indonezyjska marynarka odnalazła wrak okrętu podwodnego, który zatonął u wybrzeży wyspy Bali. Potwierdziła też, że wszyscy 53 członkowie załogi nie żyją. "Okręt podwodny, który rozpadł się na trzy części, został odnaleziony na dnie morza u wybrzeży Bali" - przekazał szef sztabu marynarki wojennej Yudo Margono.

Okręt podwodny sił zbrojnych Indonezji zatonął w pobliżu wyspy Bali. Dowódca indonezyjskich sił zbrojnych Hadi Tjahjanto potwierdził, że w katastrofie "zginęło wszystkich 53 członków załogi".

Prezydent Joko Widodo złożył w niedzielę kondolencje rodzinom ofiar. "My, wszyscy Indonezyjczycy, wyrażamy nasz głęboki smutek z powodu tej tragedii, szczególnie rodzinom załogi okrętu podwodnego" - przekazał szef państwa.

Indonezja. Marynarka odnalazła wrak zatopionego okrętu. Zginęło 53 członków załogi

Okręt zaginął w środę, światowe media informowały, że załoga ma zapasy tlenu, które wystarczą do soboty. O tym, że doszło do zatonięcia, świadczyły odnalezione w morzu szczątki i przedmioty. Na tej podstawie zmieniono status jednostki z "zaginionej" na "zatopioną". 

Ekipy ratunkowe, które pracowały na miejscu od środy, znalazły w niedzielę nowe przedmioty, w tym kamizelkę ratunkową. Szef sztabu marynarki wojennej Margono oświadczył, że okręt KRI Nanggala-402 rozpadł się na trzy części oraz że załoga nie ponosi winy za katastrofę.

Wcześniej marynarka wojenna informowała, że uważa, iż okręt zatonął na głębokości 600-700 metrów, znacznie głębiej niż wynosi poziom zatapialności tej jednostki - 200 metrów; poniżej tego poziomu ciśnienie wody jest większe niż kadłub okrętu mógłby wytrzymać.

mid-epa09158215
fot. PAP/EPA/MADE NAGI, konf. prasowa, zdjęcie kurtki wyłowionej z morza

RadioZET.pl/PAP