Zamknij

Polak zatrzymany za związki z separatystami w Indonezji

Redakcja
29.08.2018 09:25
Indonezja. Polak zatrzymany za związki z seperatystami
fot. 3839153/Pixabay

Siły bezpieczeństwa w prowincji Papua we wschodzie Indonezji zatrzymały przedstawianego jako dziennikarza Polaka Jakuba Fabiana S. Podejrzany jest o związki z separatystami działającymi w tym regionie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zgodnie z cytowanym przez agencję AP raportem policyjnym S. został zatrzymany w poniedziałek. Wcześniej aresztowano pięciu Papuasów, którzy mieli dużą ilość amunicji.

Zobacz także

Według informacji udostępnianych przez separatystów Polak został już wcześniej aresztowany 26 sierpnia. Z innymi zatrzymanymi miał zostać zabrany na miejscowy komisariat policji w Indonezji. Po trwającym godzinę przesłuchaniu wypuszczono ich na wolność.

Po raz kolejny S. został aresztowany 27 sierpnia. Miejsce jego pobytu nie jest znane. „Indonezyjska policja utrzymywała, że do aresztowania doszło z powodu »handlu amunicją«, ale według wszystkich relacji nie ma żadnych na to dowodów” – podkreślili aktywiści.

Zatrzymany w Indonezji Polak Jakub Fabian S. twierdzi, że jest turystą i nie zna ludzi, o związki z którymi oskarża go policja - poinformował w środę miejscowy prawnik Gustaf Kawer.
Zgodnie z informacjami policji S., który na co dzień mieszka w Szwajcarii, miał odwiedzić siedzibę papuaskich separatystów. W raporcie podkreślono, że Polak miał pozwolenie na podróż do Papui i wizę turystyczną, ale złamał przepisy imigracyjne, niewłaściwie wykorzystując te dokumenty.
Kawer, znany w Papui prawnik i działacz na rzecz praw człowieka, podkreśla, że zatrzymany Polak jest turystą i nie zna ludzi, o związki z którymi podejrzewa go policja.
Według prawnika, który odwiedził S. jako przedstawiciel Stowarzyszenia Prawników ds. Praw Człowieka w Papui, 39-letni Polak jest przetrzymywany w celi bez odpowiedniej wentylacji, dostaje złej jakości jedzenie i dotychczas nie mógł skontaktować się z rodziną ani się przebrać. Kawer podkreślił, że Jakub Fabian S. nie ma swojego adwokata.

Zobacz także

Konsul RP w Dżakarcie Igor Kaczmarczyk potwierdził agencji AP, że placówka wie o zatrzymaniu, jednak po więcej informacji skierował do polskiego MSZ.

Władze Indonezji ograniczają zagranicznym dziennikarzom dostęp do dwóch najbardziej wysuniętych na wschód prowincji Papua i Papua Zachodnia, gdzie od dekad rozwijają się tendencje niepodległościowe.

Według broniącej praw człowieka organizacji Amnesty International indonezyjscy policjanci i żołnierze są odpowiedzialni za co najmniej 95 bezprawnych zabójstw w Papui od 2010 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD