Zamknij

Tąpnięcie w nielegalnej kopalni. „Co najmniej 60 osób zostało przysypanych”

Redakcja
27.02.2019 06:54
Celebes
fot. PAP/EPA

Co najmniej 60 osób pracujących w nielegalnej kopalni złota na wyspie Celebes zostało przysypanych i znajduje się pod ziemią po tąpnięciu, do jakiego doszło w miejscu wydobycia – podała indonezyjska agencja ds. klęsk żywiołowych i katastrof. Wydobyto 13 osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Agencja podała w specjalnym oświadczeniu, że do godz. 5 nad ranem w środę czasu miejscowego (godz. 23 we wtorek w Polsce) na powierzchnię dzięki ratownikom wydostało się 13 osób. Znaleziono też ciało jednego górnika.

Złoto wydobywano na stanowisku w pobliżu miejscowości Bolaang Mongondow na północy wyspy Celebes.

W momencie, gdy doszło do katastrofy, na miejscu pracowało kilkadziesiąt osób. W pewnym momencie podpory stropu i obelkowanie zaczęły padać w związku z niestabilnością gruntu i nadmiarem szybów – powiedział dziennikarzom rzecznik agencji ds. klęsk żywiołowych i katastrof, Sutopo Purwo Nugroho.

Nie ma informacji o rannych ani wstępnej oceny szans na uratowanie pozostałych osób. Jak pisze agencja Associated Press, prawdopodobieństwo, że wiele przysypanych osób straciło życie, jest wysokie.

Celebes to górzysta indonezyjska wyspa na Oceanie Spokojnym. Wchodzi w skład Archipelagu Malajskiego i Wielkich Wysp Sundajskich. Jej powierzchnia obejmuje 174,6 tys. km kw. Jest jedenastą pod względem wielkości wyspą na świecie.

To nie pierwsza taka katastrofa w Indonezji. Z uwagi na rosnące ceny złotego kruszcu na rynkach światowych w ostatniej dekadzie wzrosło zainteresowanie poszukiwaczy złotem w nieczynnych, niebezpiecznych kopalniach, powodując w Indonezji coraz częstsze wypadki.

W tym 250-milionowym kraju prawie połowa mieszkańców musi przeżyć za mniej niż dwa dolary dziennie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/DG