Zamknij

Trzęsienie ziemi na wyspie Celebes. Ponad 30 ofiar śmiertelnych

15.01.2021 06:35
Indonezja, Trzęsienie ziemi na Celebes
fot. PAP/EPA/BASARNAS/HANDOUT

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 nawiedziło w piątek indonezyjską wyspę Celebes na Pacyfiku. Do co najmniej 34 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych - podały lokalne władze. Ratownicy przeszukują gruzy zawalonych budynków, w tym szpitala, w nadziei na odnalezienie ocalałych.

Trzęsienie ziemi na indonezyjskiej wyspie Celebes miało miejsce w piątek. Wstrząsy zniszczyły lub poważnie uszkodziły wiele budynków na wyspie. Około 2 tys. osób straciło dach nad głową. Według amerykańskiej służby geofizycznej (USGS) epicentrum trzęsienia znajdowało się 36 km na południe od miasta Mamuju, na głębokości 18 km.

W 2018 r. trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,5 u wybrzeży wyspy Celebes spowodowało tsunami, które zdewastowało rejon Palu i spowodowały śmierć ponad 4300 osób.

Indonezja. Trzęsienie ziemi na wyspie. Nie żyją co najmniej 3 osoby

Do największej tragedii doszło u wybrzeży Sumatry w grudniu 2004 r. Olbrzymie fale tsunami zabiły wówczas ponad 220 tys. osób w krajach regionu, w tym 170 tys. w Indonezji.

Indonezja znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, złożonej z pasu rowów oceanicznych, łuków wyspowych i aktywnych wulkanów, która otacza niemal nieprzerwanie Ocean Spokojny na długości ok. 40 tys. km. W tej strefie znajdują się 452 wulkany i występuje tu ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP

C