Zamknij

Wielokrotnie używali tych samych testów na Covid-19. Grozi im 10 lat

05.05.2021 08:04
wielokrotnie używali tych samych testów na covid
fot. Grigory Sysoev /SPUTNIK Russia /East News

Pracownicy firmy farmaceutycznej w Indonezji wielokrotnie używali tych samych testów na Covid-19. Osoby te myły i ponownie używały tysiące pałeczek do pobierania wymazu w czasie testów na Covid-19. Grozi im do 10 lat więzienia.

Indonezja. Chodzi o osoby zatrudnione przez państwową firmę Kimia Farma Diagnostika przy wykonywaniu testów antygenowych na lotnisku w pobliżu miasta Medan w prowincji Sumatra Północna. Policja szacuje, że pałeczki wymazowe ze 150 zestawów mogły być tam użyte nawet 20 tys. razy. Proceder miał trwać od grudnia.

Podróżni na indonezyjskich lotniskach płacą od 200 tys. do 300 tys. rupii (52-78 zł) za przeprowadzenie na miejscu testu, o ile nie zrobili go w ciągu doby przed lotem.

Wielokrotnie używali tych samych testów na COVID-19. Afera w firmie farmaceutycznej

Rzecznik policji poinformował, że grupa mogła zarobić na swojej działalności około 1,8 mld rupii (468 tys. zł).

Kimia Farma Diagnostika zapewniła, że zwolniła pięć zamieszanych w proceder osób i będzie w pełni współpracowała ze służbami. Jej dyrektor, Adil Fadhilah Bulqini, dodał, że wielokrotne używanie testów jest wbrew wewnętrznym procedurom.

Cytowani przez indonezyjskie media eksperci podkreślają, że używane do testów pałeczki muszą być sterylne. W przeciwnym wypadku pacjentom grozi nie tylko zakażenie Covid-19, ale także innymi patogenami.

Indonezja mierzy się z największą liczbą zakażeń w Azji Południowo-Wschodniej. Od początku pandemii do wtorku Covid-19 stwierdzono tam u 1,68 mln osób i zanotowano 46 tys. zgonów.

RadioZET.pl/ PAP