Zamknij

Zaginął okręt podwodny z 53-osobową załogą. Marynarzom starczy tlenu do soboty

22.04.2021 13:34
KRI Nanggala
fot. AFP PHOTO / INDONESIA MILITARY

Marynarze na pokładzie zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego mają wystarczająco tlenu, aby przetrwać do soboty. Jednostka była w dobrym stanie - poinformowali w czwartek na konferencji prasowej indonezyjscy dowódcy. Poszukiwania okrętu trwają.

Okręt podwodny KRI Nanggala-402 zaginął w środę podczas ćwiczeń torpedowych na północ od wyspy Bali. Marynarka wojenna przekazała, że uważa, iż zatonął na głębokości 600-700 metrów. Na pokładzie były 53 osoby. W czwartek po południu czasu lokalnego po okręcie podwodnym nie było śladu. Trwa misja poszukiwawczo-ratownicza.

Szef sztabu marynarki wojennej Yudo Margono powiedział, że marynarze będą mieli dość tlenu, aby przetrwać do soboty, a okręt podwodny został dopuszczony do użytku. - Był gotowy do walki - zaznaczył.

KRI Nanggala-402 zaginął obok wyspy Bali. Mogło dojść do awarii elektrycznej

W wyniku poszukiwań z powietrza znaleziono wyciek ropy w pobliżu ostatniego miejsca zanurzenia okrętu podwodnego, a dwa okręty marynarki wojennej posiadające sonary zostały wysłane do pomocy w poszukiwaniach. Szef sztabu marynarki wojennej powiedział również, że władze znalazły przedmiot o "dużej sile magnetycznej" na głębokości od 50 do 100 metrów.

Wcześniej rzecznik marynarki wojennej I admirał Julius Widjojono powiedział stacji KompasTV, że okręt podwodny z silnikiem diesla może wytrzymać zanurzenie na głębokości 250-500 metrów. - Wszystko co głębiej może być śmiertelnie niebezpieczne - ostrzegł.

Jak przekazała indonezyjska marynarka wojenna, podczas zanurzenia mogło dojść do awarii elektrycznej. W takiej sytuacji istnieje prawdopodobieństwo, że okręt podwodny nie był w stanie uruchomić procedur awaryjnych, które pozwoliłyby mu wypłynąć na powierzchnię.

Ministerstwo obrony podało, że okręt o wyporności 1395 ton został zbudowany w Niemczech w 1977 roku i dołączył do indonezyjskiej floty w 1981 roku. W Korei Południowej przeszedł dwuletni remont, który zakończył się w 2012 roku.

Minister obrony Indonezji Prabowo Subianto przyznał na konferencji prasowej, że jego kraj powinien "szybciej modernizować sprzęt obronny". Ale nie powiedział, że z okrętem były jakieś problemy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/Twitter