Zamknij

Ponad 2 tys. zgonów w ciągu doby w Indiach. "Druga fala przyszła jak huragan"

21.04.2021 08:26
Koronawirus w Indiach
fot. SOPA Images/SIPA/SIPA/East News

W ciągu ostatniej doby w Indiach odnotowano 2023 zgony osób zakażonych koronawirusem. To największy dobowy bilans od wybuchu epidemii. Minionej doby zgłoszono również rekordową liczbę 295 041 infekcji SARS-CoV-2.

To prawie trzy razy więcej zakażonych w ciągu jednego dnia niż w szczytowej fazie pierwszej fali koronawirusa 17 września ub.r., kiedy stwierdzono 98 795 infekcji - zwraca uwagę dziennik "Times of India". W sumie od początku epidemii w Indiach w związku z Covid-19 zmarły 182 553 osoby, a u 15 616 130 zdiagnozowano zakażenie.

Indie są drugim na świecie krajem z największą liczbą zakażonych koronawirusem, po Stanach Zjednoczonych (31 mln zakażonych). Obecnie w Indiach jest ponad 2,15 mln aktywnych przypadków koronawirusa. Do tej pory w sumie 13 276 039 zakażonych wyzdrowiało.

Koronawirus w Indiach. Ponad 2 tys. zgonów w ciągu doby

W przemówieniu telewizyjnym wygłoszonym we wtorek wieczorem premier Narendra Modi wezwał swoich rodaków do zrobienia więcej w sprawie koronawirusa, aby uniknąć kolejnych lockdownów w kraju, który znajduje się w środku poważnego kryzysu sanitarnego związanego ze zjadliwą drugą falą epidemii.

W pierwszym wystąpieniu telewizyjnym od zwiększenia liczby zakażeń Modi przyznał, że liczące 1,3 mld mieszkańców Indie toczą "kolejną wielką bitwę". – Sytuacja była pod kontrolą jeszcze kilka tygodni temu, a druga fala przyszła jak huragan – ocenił.

Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem masowych wieców. Miliony ludzi uczestniczyły w hinduistycznym święcie Kumbh Mela, wiecach politycznych, hucznych weselach i imprezach sportowych – wskazuje AFP.

Indyjski wariant koronawirusa

Do Europy dotarło już kilka wariantów koronawirusa SARS-CoV-2, wykrytych pierwotnie w Wielkiej Brytanii, Brazylii i RPA. W Polsce podobnie jak w całej Europie dominuje obecnie tzw. wariant brytyjski. Wciąż jednak powstają kolejne odmiany tego patogenu roznoszone po całym świecie, co budzi też zaniepokojenie.

''Nowy wariant koronawirusa wchodzi do gry w Europie, tzw. wariant indyjski B.1.617'' – napisał na Twitterze dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19. BBC News informuje, powołując się na dane ministerstwa zdrowia, że w Wielkiej Brytanii wykryto już ponad 100 przypadków tego zakażenia.

Dr Grzesiowski ostrzega, że wariant indyjski posiada dwie istotne mutacje E484Q i L452R, jest zatem „mieszanką” wariantu z Brazylii (P.1) i USA (1.427). ''Brak jeszcze danych o ucieczce naszej odporności, ale nie będzie mniej groźny niż powyższe” – podkreśla.

RadioZET.pl/PAP